Pożyteczne zwierzęta w naszym ogrodzie.

Pożyteczne zwierzęta w przydomowym ogrodzie

Właściciele ogrodu wielokrotnie zmagają się ze szkodnikami, które pustoszą im ogród. Nadgryzione liście i kwiaty to tylko wierzchołek góry lodowej. Owady i gryzonie w jeden sezon potrafią zamienić piękny ogród w pobojowisko. Zamiast wydawać fortunę na środki chemiczne warto „zaprzyjaźnić się” ze zwierzętami. Nie tylko pomogą pozbyć się niechcianych gości, ale również umilą nam czas spędzony w ogrodzie.

 Pożyteczne zwierzęta : ssaki

W tej kategorii zwierząt niewątpliwym zwycięzcą jest jeż. Bardzo skutecznie rozprawi się ze ślimakami, larwami a nawet komarami. Jeśli chcemy zwabić jeża do naszego ogrodu musimy pomyśleć o stworzeniu mu odpowiednich warunków. Warto w jakimś ustronnym, zacisznym miejscu w ogrodzie zostawić np. stertę gałęzi, czy liści, które jeż wykorzysta do schronienia. Możemy też pokusić się o wykonanie specjalnego domku dla jeża w postaci niewielkiej drewnianej skrzynki. Jeśli zdecydujemy się dokarmiać nowego lokatora, najlepiej robić to w godzinach wieczornych. Jeże chętnie zjedzą namoczony pokarm przeznaczony dla psów , kotów, czy też drobno posiekane mięso. Pamiętajmy jednak, aby nie poić ich mlekiem, ponieważ jest bardzo szkodliwe dla jeży. Wystarczy zwykła woda, która ciągle powinna być dostępna w misce, czy poidełku. Warto pamiętać o zostawieniu mu pokarmu zwłaszcza jesienią, kiedy zbiera zapasy tłuszczu, niezbędnego do przetrwania zimy. Potem w okresie zimowym zasypia i staje się bardzo cichym lokatorem. Pamiętajmy aby nie ruszać jego schronienia i nie przerywać zimowego snu.

Innym pożytecznym ssakiem jest nietoperz. Nietoperze chwytają w locie owady latające podobnie do ptaków, jednak te żerują w nocy. Są niezastąpione jeśli chodzi o walkę z komarami. Za dnia kryją się dziuplach, starych szopach, czy specjalnych budkach. Budka dla nietoperzy przypomina wyglądem tę dla ptaków, jednak wejście do niej znajduje się od dołu budki. Taki domek możemy umieścić na słupie czy drzewie.

 

 Pożyteczne zwierzęta : ptaki

Ptaki to mile widziani goście w naszym ogrodzie, nie tylko ze względu na zwalczanie szkodliwych owadów, ale również dlatego, że umilają nam pobyt w ogrodzie. Jak zatem stworzyć warunki przyjazne ptakom?

Rośliny zapewniają ptakom kryjówkę przed drapieżnikami i złymi warunkami atmosferycznymi, dlatego znaczna część ptaków lubi tereny zadrzewione. Aby ogród był dla nich atrakcyjny trzeba więc pozostawić w nim drzewa liściaste z rozłożystymi koronami, oraz sadzić gęste, cierniste żywopłoty. Dieta ptaków opiera się na owadach, owocach i nasionach.  Zjadają m.in. gąsienice, chrząszcze i larwy komarów, jednak tylko taki pokarm im nie wystarczy. Warto posadzić w ogrodzie krzewy jagodowe, oraz rozwiesić karmniki, w których ptaki znajdą przygotowany przez nas pokarm. Doskonałym pomysłem jest także zbudowanie domku dla ptaków. Taki domek jest doskonałą imitacją dziupli i zapewnia ochronę przed złą pogodą i drapieżnikami. Najlepsze miejsce na domek dla ptaków to miejsce lekko zacienione, na odpowiedniej wysokości, tak aby inne zwierzęta nie miały do niego wstępu.

 

Pożyteczne zwierzęta : gady i płazy

Do pożytecznych gadów możemy zaliczyć jaszczurki, które polują na szkodliwe owady. Żyją w środowisku suchym i słonecznym a najbardziej aktywne i łowne są za dnia. Innym gadem jest padalec, często gości w ogrodach przydomowych i zazwyczaj wybiera ciepłe osłonięte miejsca nagrzane słońcem. Żywi się m.in. ślimakami oraz larwami turkucia podjadka i chrabąszcza majowego.

Pożyteczne płazy to przede wszystkim żaby i ropuchy. Są wrogami ślimaków, różnych larw i chrząszczy, much i komarów. Lubią stanowiska wilgotne, mokre.Aby mogły się rozmnażać muszą mieć  dostęp do wody, dlatego jeśli nie mamy oczka wodnego w ogrodzie warto pomyśleć o przejściu w ogrodzeniu. Najprościej jest umieścić w podmurówce rurę drenażową. Płazy unikają miejsc suchych i kamienistych, dlatego dobrze jest obsadzić cienistą rabatę gęstą roślinnością, która jest stale wilgotne. Doskonałą kryjówką w gorące dni są dla nich również sterty kamieni i drewna.

 

Pożyteczne zwierzęta : owady

Do najbardziej pożytecznych i skutecznych w zwalczaniu mszyc owadów z pewnością można zaliczyć biedronki i złotooki Ich larwy są bardzo żarłoczne i zjadają ogromne ilości tych uciążliwych szkodników.  Pożytecznym owadami są również te zapylające takie jak pszczoły czy trzmiele. Nie walczą co prawda ze szkodnikami, ale pomagają nam tworzyć ogród, ponieważ rośliny wymagają zapylania aby przetrwać.

Aby przyciągnąć pożyteczne owady, przede wszystkim powinniśmy ograniczyć opryski chemiczne. Musimy także zapewnić owadom miejsca do rozmnażana i schronienia. Możemy rozwiesić w bardziej cienistych miejscach w ogrodzie wiązki grubej słomy, lub powiesić specjalne domki dla owadów.Warto również posadzić w ogrodzie różnorodne rośliny kwitnące – będą one wabić owady, stanowić dla nich pokarm oraz schronienie. Doskonale sprawdzą się tu nagietki, kosmosy, cynie i aksamitki oraz kwitnące drzewa, krzewy, byliny i warzywa.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186