Drewutnia w ogrodzie. Przykłady i rodzaje

W chłodne zimowe wieczory kominek w domu jest niezastąpiony. Przyjemnie jest rozkoszować się jego ciepłem i iskrzącym się drewnem. Pojawia się jednak pytanie, gdzie znaleźć miejsce na drewno? W jaki sposób je przechowywać?

Najlepszym sposobem na składowanie drewna jest drewutnia. Mając ogród czy taras na pewno możemy wygospodarować na nią miejsce. Aby taka drewutnia spełniała odpowiednio swoją funkcję, musi być dobrze zaprojektowana. Konstrukcja takiego składzika na drewno musi być  przewiewna i zapewniać dobrą wentylację, aby przechowywane w niej drewno dobrze się suszyło. Ważnym elementem jest także zadaszenie, które osłoni drewno przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Trzeba pamiętać również, aby drewno było odizolowane od ziemi. Warto je położyć na podeście, co usprawni wysychanie, zapobiegnie wnikaniu wilgoci z podłoża i butwieniu. Dodatkowo jeśli utwardzimy podłoże, na którym będzie znajdowała się drewutnia ziemia nie będzie zarastała chwastami.

Gdzie znaleźć na nią miejsce?

Umiejscowienie drewutni w ogrodzie jest bardzo ważne. Powinna znajdować się blisko wejścia do domu, by w wygodny i szybki sposób przenieść drewno do kominka. Konieczne jest także zaplanowanie dobrego dojazdu ze świeżym zapasem drewna, aby móc wyładować drewno w pobliżu drewutni i nie przenosić go przez całą działkę. Jeśli mamy mało miejsca w ogrodzie możemy umieścić składzik na drewno na przykład przy ścianie garażu, domu czy budynku gospodarczego. W taki sposób zaoszczędzimy sporo miejsca, a sama drewutnia będzie mniej widoczna.

Rodzaje drewutni

Drewutnie w ogrodzie można zaaranżować na wiele sposobów. Można zdecydować się na drewutnię przyścienną, która jest najbardziej popularna, ponieważ zajmuje najmniej miejsca i można ją zbudować nawet w bardzo małym ogrodzie, czy nawet na tarasie.

 

Kolejnym rodzajem jest również popularna prosta drewutnia z drewnianej prostej konstrukcji. Ten rodzaj jest uniwersalny i pasuje do każdego stylu w ogrodzie. Chcąc nadać jest bardziej unikatowego  charakteru można zdecydować się na pomalowanie drewna na inny kolor.

Innym rodzajem jest drewutnia stanowiąca płot lub ścianę w ogrodzie.  To rozwiązanie jest bardzo praktyczne kiedy chcemy w ogrodzie wydzielić strefy, odrodzić się od sąsiadów, czy zasłonić mniej dekoracyjną część ogrodu.

 

Drewutnia może także stanowić element dekoracyjny i zamiast ją chować i kamuflować można stworzyć ciekawy element małej architekty w naszym ogrodzie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186