Wertykulacja trawnika. Czy jest potrzebna?

Wertykulacja trawnika to zabieg polegający na pionowym nacinaniu darni, mającym na celu wydobycie na jej powierzchnię zbierającego się podczas koszenia filcu, oraz pobudzenie trawy do silniejszego wzrostu. Nawet w przypadku trawników pielęgnowanych kosiarkami ze specjalnymi koszami, w czasie jednego sezonu wegetacyjnego moze zebrać się na nich do 5-6mm filcu, czyli resztek ściętej, drobnej trawy. Ta zbita trawa zalega i gnieje, mogąc powodować różne choroby oraz utrudniać trawnikowi sprawne pobieranie wody.  W przypadku trawników w miejscach wilgotnych i zacienionych może się też pojawić problem z mchem. Zabieg wertykulacji trawnika skutecznie tym niekorzystnym procesom zapobiega.

Kiedy wykonać wertykulację trawnika?

Przede wszystkim wertykulację należy przepowadzać na trawnikach, które mają już przynajmniej 2 lata. Nie stosuje się jej na trawnikach zbyt młodych, bo nie ma takiej potrzeby.

Najlepszą porą na przeprowadzenie zabiegu wertykulacji jest wiosna, gdy trawniki po zimie nie wyglądają najlepiej. Jednak nie należy tego zabiegu przeprowadzać zbyt wcześnie, kiedy trawa wypuszcza młode kiełki, aby ich nie zniszczyć. Dobrym terminem wykonywania wertykulacji trawnika jest także termin jesienny.

Należy pamietać o sprzyjających powodzeniu zabiegu warunkach pogodowych. Nie można wertykulacji przeprowadzać na suchym trawniku, najlepiej byłoby to robić 2-3 dni po deszczu. Trawnik wcześniej trzeba nisko skosić a po zabiegu zasilić nawozem oraz bardzo intensywnie podlać.

Korzyści z wertykulacji trawnika

W pierwszych dniach po wykonanym zabiegu trawnik może wyglądać bardzo słabo. Jeśli mieliśmy na nim mech lub przez lata wertykulacja nie była wykonywana, po zabiegu będzie bardzo dużo resztek i mogą one sprawiać wrazenie, że nic już z tego trawnika nie zostało. Jednak po kilku dniach trawnik zacznie się odbudowywać. Nowe kiełki będą miały miejsce do wzrostu, więcej światła a także większą możliwość poboru wody. Dodatkowe nawożenie oraz nawadnianie spowoduje, że efekt całego zabiegu będzie niesamowity.
Zabieg wertykulacji trawnika warto powtarzać corocznie, a w razie potrzeby, nawet kilka razy w roku.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186