Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie

Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie

Aby móc w pełni cieszyć się zdrowymi i zadbanymi roślinami musimy pamiętać o systematycznych zabiegach pielęgnacyjnych. Przycinanie drzew i krzewów w ogrodzie powinna wykonywać się  w ogrodzie co kilka lat. Podczas tego zabiegu usuwane są gałęzie  zniszczone przez wiatr czy mróz, a także te zaatakowane przez szkodniki czy choroby. Pamiętajmy aby  cięcia wykonać  ostrym sekatorem pod niewielkim kątem.

 

Rodzaje i terminy cięć :

Cięcia pielęgnacyjne

Polegają na usunięciu odłamanych, zniszczonych i suchych gałęzi. Te zabiegi powinno się wykonać wczesną wiosną, gdy drzewa zaczynają okres wegetacyjny, wtedy łatwiej dostrzec których gałęzi należy się pozbyć.

 

 

Cięcia formujące

Cięcia formujące wykonujemy w celu nadania drzewom i krzewom odpowiedniego kształtu, zagęszczeniu ich oraz obfitszego kwitnienia. Ważne jest, aby pamiętać że krzewy, które kwitną na ubiegłorocznych pędach (np. pigwowiec, forsycja) przycinać po okresie kwitnienia. Natomiast te, u których kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach wczesną wiosną po rozpoczęciu wegetacji.

Cięcia odmładzające

Cięcia odmładzające wykonujemy co kilka lat w celu polepszenia kondycji rośliny. Takie cięcie wykonujemy  nisko 20-30 cm od ziemi, oraz pozbywamy się tych najstarszych, zniszczonych pędów. Już w tym samym sezonie widać dużo młodych pędów, to znaczy że roślina odmładza się, odrasta nowa i zdrowsza. Należy jednak pamiętać, że roślina po takim zabiegu będzie kwitła dopiero w kolejnym roku.

Mniej radykalnym sposobem na odmłodzenie krzewu jest zastosowanie zabiegu  prześwietlającego, które polega na wycięciu co 2-3 lata pędów starych, połamanych i tych najbardziej zniszczonych. Krzew po takim zabiegu powinien mieć mniej gałęzi o około 30- 50 %. takie cięcie mobilizuje roślinę do wypuszczania młodych, zdrowych pędów.

Cięcia korygujące

Takie cięcia wykonujemy w celu ograniczenia wielkości korony drzew. Możemy usunąć również pędy rosnące w złym kierunku czy wyrastającą poza prawidłowy pokrój drzewa. Należy przyciąć także gałęzie wrastające, czy krzyżujące się, unikniemy w ten sposób niepotrzebnych uszkodzeń kory. Zabiegi te wykonujemy pod koniec wiosny na przełomie lutego i marca.

 

Pamiętajmy jednak, że każdy rodzaj cięcia jest dla rośliny duża ingerencja w jej naturalny rozwój. Dlatego po każdym wykonanym zabiegu należy ją obficie podlać i zasilić odpowiednim nawozem, a jeśli ślady po cięciu mają dużą powierzchnię warto zastosować ogrodniczą.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186