Pierwsze oznaki wiosny w naszym ogrodzie

Pierwsze oznaki wiosny w naszym ogrodzie

Każdy właściciel ogrodu z wielką niecierpliwością wypatruje w swoim ogrodzie pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Dlatego warto zdecydować się na rośliny wcześnie kwitnące,  których liście, oraz kwiaty pojawiają się na pędach już bardzo wczesną wiosną.

Drzewa i krzewy kwitnące wczesną wiosną

Wśród drzew i krzewów, który jako pierwszy rodzi  się do życia  po zimie jest przede wszystkim oczar japoński. Kwitnie on najwcześniejszej, ponieważ jego żółte kwiaty możemy obserwować już od stycznia i kwitnie aż do końca marca.  Zaraz za nim jest kalina wonna,  której delikatne białe kwiaty pojawiają się na przełomie stycznia i lutego. Również biało – różowe kwiaty wawrzynka wilczełyko pojawiają się dość wcześnie, kusząc swoim zapachem.

W marcu możemy obserwować kwitnącą leszczynę pospolitą, jej charakterystyczne żółtawo – zielone „kotki” będzie widać już z końca ogrodu. Wcześnie kwitnie także pieris japoński, którego bardzo liczne, delikatne kwiaty skupione w gęste grona, przypominają wyglądem kwiaty konwalii.

 

Pierwsze kwitnące byliny

Bylin sygnalizujących nadejście wiosny jest znacznie więcej. Do bardzo wcześnie kwitnących należy zaliczyć:
Przylaszczkę pospolitą – jej małe, niepozorne kwiaty pięknie rozwiną się pod koronami drzew, tworząc niebieski dywan

Ciemiernika białego – delikatne, białe kwiaty pojawiają się bardzo wcześnie, już po pierwszych roztopach

Gęsiówkę kaukaską – bylina okrywowa, tworząca biały kobierzec kwiatów już na początku marca

Miłka wiosennego –  ożywi każdą wiosenną rabatę swoimi mocno żółtymi kwiatami

Pierwiosnka wyniosłego –  delikatna roślina o blado żółtych kwiatach zebranych w baldachy

Brunnerę – subtelne, niebieskie kwiatostany pojawiają się z końcem marca.

 

 

Rośliny cebulowe i bulwiaste

W ogrodzie warto także posadzić jesienią rośliny cebulowe, które wiosną jako pierwsze pokażą się wśród innych roślin ogrodowych. Są one łatwe w pielęgnacji i mało wymagające co do rodzaju gleby. Spośród roślin cebulowych symbolem zbliżającej się wiosny jest śnieżyczka przebiśnieg. Jej białe kwiaty kwitną już w lutym, przebijając się  przez warstwy zalegającego śniegu. Wczesną wiosną w ogrodzie zakwitną również tulipany, szafirki, narcyzy, hiacynty czy zawilce sprawiając, że ogród już z pierwszymi, wiosennymi promieniami słońca będzie pełen życia i kolorów.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186