Ogród w lesie wiąże się zawsze ze specyficznymi warunkami i wymaganiami. Planując taki ogród niezbędna jest konkretna wiedza o roślinach, ich potrzebach siedliskowych, słonecznych i wodnych, aby realizując ogród nie popełnić niepotrzebnych i kosztownych błędów.
Najlepszym rozwiązaniem będzie na pewno rozpoczęcie od stworzenia projektu, na początek koncepcyjnego, a na jego podstawie wykonawczego z konkretnym doborem roślin. Nie każdą roślinę możemy w takim leśnym ogrodzie posadzić. Są takie, które tego z pewnością nie przeżyją. Tylko specyficzne gatunki, odporne na brak słońca, jak np. funkia, przywrotnik, tiarella, runianka, czy barwinek i inne, poradzą sobie w tak trudnych warunkach.
Nawet jeśli wiemy jakie rośliny nadają się do naszego ogrodu, musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby. Z pewnością ta, którą mamy na miejscu, wymaga solidnego wzbogacenia. Trzeba wiedzieć, jaką mieszankę należy zastosować, ile dodać nawozu, torfu, kory, czy nie potrzebne są też pewne składniki mineralne. Informację na ten temat najlepiej zdobyć przez przeprowadzenie dokładnej analizy gleby, poprzez wysłanie jej próbek do odpowiedniej stacji badawczej.
Jeszcze bardziej skomplikowana jest sprawa dotycząca trawnika na takim trudnym, zacienionym, niekiedy piaszczystym terenie. Ile ziemi wystarczy wymienić? Czy lepiej zastosować trawnik z rolki, czy z siewu? Jeśli z siewu, to jaką mieszankę zastosować? Które gatunki traw się najlepiej w takich miejscach sprawdzają?
Odpowiedzi na te pytania zależą w dużej mierze od usytuowania naszego trawnika, od jego wilgotności i nasłonecznienia. Zwykle w lesie lepiej jest wysiać nową, odpowiednio dobraną mieszankę, gdyż od początku będzie się dostosowywać do panujących w danym ogrodzie warunków. Jednak jeśli mamy możliwości, a także wystarczające nasłonecznienie, możemy również wykorzystać trawę z rolki.
Kolejnym problemem, który może napotkać laik w ogrodzie jest sprawa nawadniania. Jeśli mamy do czynienia z ogrodem leśnym, który jest w dużej mierze zacieniony (nowe rośliny z pewnością przegrają walkę z konkurencyjnymi starymi drzewami) a dodatkowo, jak często się zdarza, gleba jest mocno przepuszczalna, system nawadniania jest w nim zdecydowanie niezbędny.
Jak widać jest wiele kwestii, które wymagają ogromnej wiedzy i doświadczenia na tego typu terenach. Jeśli ktoś po raz pierwszy mierzy się z problemem, może napotkać sporo przeszkód i niewiadomych. Nie jest to jednak powód do wielkich zmartwień, wystarczy po prostu wgłębić się w wiedzę i w razie wątpliwości zadanie powierzyć profesjonalistom. Dobrze zaprojektowany i wykonany ogród w lesie ma swój niepowtarzalny klimat i charakter.
Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie
Napisz do nas Zadzwoń do nas