Koszenie trawnika

Koszenie trawnika to zabieg potencjalnie łatwy, wykonywany w zasadzie w każdym ogrodzie przydomowym. Czy na prawdę jest aż tak prosty jak nam się wydaje?

Zasady koszenia trawnika

Podstawową zasadą pielęgnacji jest częste koszenie trawnika. Dzięki temu uzyskamy mocną, zwartą i gęstą darń. Ponad to zagwarantuje nam to równy wzrost trawyzapobiegnie krzewieniu się chwastów i zapewni komfort użytkowania. Ważną rzeczą jest to, aby trawnika nie kosić zbyt nisko – optymalna wysokość koszenia wynosi 3-4 cm. Warto pamiętać, że rzadkie i bardzo niskie koszenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jeśli trawa za bardzo nam się rozrośnie (do skoszenia będzie ponad połowa wysokości) – koszenie najlepiej rozłożyć na dwa razy.

Trawnik przed koszeniem musi być suchy i najlepiej jest kosić go z rana lub wieczorem – w porze, kiedy słońce jest delikatniejsze. Pamiętajmy o obfitym podlaniu trawnika po wykonaniu koszenia. Zadbajmy również o odpowiedni sprzęt – noże, którymi kosimy muszą być ostre, aby nie poszarpać źdźbeł i nie zniszczyć murawy.

Terminy koszenia

Pierwsze koszenie nowo założonego trawnika wykonujemy, kiedy trawa będzie miała wysokość ok. 8-10 cm. Powinno być ono dość wysokie – po pierwszym koszeniu źdźbła trawy powinny mieć wysokość ok. 5-6 cm. Kolejne koszenia wykonujemy już standardowo – zgodnie z wyżej przedstawionymi zasadami.

Jeśli nasz trawnik został założony już jakiś czas temu i zastanawiamy się kiedy przystąpić do pierwszego koszenia na wiosnę, przede wszystkim należy sprawdzać wysokość trawy. Zazwyczaj wykonuje się je mniej więcej w kwietniu, kiedy wysokość trawy wyniesie ok. 6-8 cm, ale dokładny termin uzależniony jest od siły wzrostu trawy, zdeterminowanej wiosenną pogodą.

Ostatnie koszenie trawnika wykonujemy w drugiej połowie października. Wysokość koszenia powinna być nieco wyższa niż w ciągu sezonu wegetacyjnego – powinna wynosić ok. 4-5 cm (więcej na ten temat w artykule Jesień w ogrodzie – zakładka PORADY)

Częstotliwość koszenia

Przyjmuje się, że trawnik użytkowy należy kosić około raz w tygodniu. Jednak częstotliwość koszenia zależy od kilku czynników mających wpływ na prędkość wzrostu trawy, dlatego warto przyglądać się również wysokości trawnika i od niej uzależniać częstotliwość koszenia.

Wpływ na szybkość wzrostu trawy ma niewątpliwie pora roku oraz temperatura – trawa najlepiej rośnie, gdy jest ciepło i wilgotno. Wysokie temperatury i susza lub niskie temperatury spowalniają tempo wzrostu. Wpływ na bujność murawy mają również zabiegi pielęgnacyjne takie jak podlewanie i nawożenie.

 

Koszenie trawnika to stosunkowo prosta, ale wymagająca czynność. Niezbędne jest poświęcenie uwagi kilku ważnym szczegółom takim jak wysokość i pora koszenia oraz odpowiednie narzędzia. Jeśli sami nie mamy czasu, a zależy nam na utrzymaniu eleganckiego i atrakcyjnego trawnika, warto zatrudnić firmę, która dołoży wszelkich starań aby trawnik nieustannie cieszył oczy użytkowników ogrodu jak i ich gości.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186