Cebulki w ogrodzie

Cebulki w ogrodzie powinny być nieodłącznym elementem każdej rabaty. W większości ogrodów nasadzenia roślinne to kompozycje roślin iglastych i liściastych. O ile te pierwsze pozostają atrakcyjne przez cały rok, o tyle rośliny liściaste przestają cieszyć nasze oczy na okres zimy. Budzą się do życia na wiosnę, w zależności od pogody. Mimo, że od wiosny zaczynamy obserwować rozwijające się liście, a pojedyncze gatunki cieszą nasze okno kwitnieniem, to zazwyczaj ogrody w czasie wiosny pozostają jeszcze trochę mało dekoracyjne. A przecież wiosna, to czas kiedy wszystko budzi się do życia! Postarajmy się więc by w tym okresie w naszym ogrodzie również było widać oznaki radosnego przebudzenia natury. Posadźmy w ogrodzie rośliny cebulowe!

Aby nasz ogród rozkwitł na wiosnę, cebule należy posadzić poprzedniej jesieni. Najlepszym czasem są miesiące koniec września i październik, a nawet jeszcze listopad jeśli nie ma mrozów. Dokładna pora sadzenia zależy również od gatunku.

Gatunki do sadzenia pod koniec września września: narcyz, przebiśnieg, puszkinia, rannik, szachownica, zawilec.

Gatunki do sadzenia w październiku: cebulica, czosnek ozdobny, hiacynt, irys, kamasja, krokus, lilia bulwkowata, szafirek, śniedek, tulipan.

Jak sadzić cebule?

Miejsce, w którym zdecydujemy się posadzić cebule musi być odpowiednio przygotowane. Jeśli na wybranym stanowisku rosną chwasty, w pierwszej kolejności należy je usunąć. Następnie należy spulchnić i rozluźnić glebę – najlepiej przekopać ją na około 30 cm. Warto wymieszać ją również np. z kompostem i zadbać o odpowiedni odczyn gleby – rośliny cebulowe preferują glebę obojętną.

 

Kiedy stanowisko jest już gotowe, możemy rozpocząć sadzenie. Głębokość sadzenia zależy od gatunku i wielkości cebuli, jak również od rodzaju gleby. Przyjmuje się, że głębokość sadzenia wynosi około 2/3 razy tyle co wysokość cebuli. W zależności od rodzaju gleby (cięższa, gliniasta) możemy posadzić cebule trochę płycej, a w przypadku lżejszej gleby – możemy ulokować cebule niżej.

Sadząc cebule wykopujemy dołki za pomocą małej łopatki. Możemy również użyć specjalnej sadzarki do cebul. Pomocny może okazać się również koszyczek, dzięki któremu łatwiej będzie znaleźć cebule, kiedy już będziemy chcieli je wykopywać. Koszyczki chronią również przed gryzoniami. Bardziej leniwi mogą sadzić cebulki bezpośrednio do ziemi, cieszyć sie nimi przez dwa, trzy sezony, a gdy już sie wyrodzą sadzić następne.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186