Regeneracja trawnika

Jak poprawić wygląd naszego trawnika?

Piękny i zadbany trawnik jest marzeniem każdego właściciela ogrodu. Jednak aby uzyskać efekt „zielonego dywanu” potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja i cierpliwość. Okres zimowy może wyrządzić wiele szkód w ogrodzie, dlatego warto pomyśleć o regeneracji trawnika na wiosnę, aby mógł zachwycać jednolitym kolorem bez przebarwień i prześwitów.

Trawnik po i przed zabiegu regeneracji:

Regeneracja trawnika – etapy

Regenerację trawnika można przeprowadzać od kwietnia do końca sierpnia.

Pierwszym etapem zalecanym przy regeneracji lub tworzeniu nowego trawnika jest przemyślany system nawadniania. Najwygodniejszym sposobem jest system automatycznego podlewania, ponieważ mamy pewność, że każdy fragment trawnika jest odpowiednio nawodniony.

Następnym krokiem jest wertykulacja, polegająca na pionowym nacinaniu darni na głębokość 4-6 centymetrów. Taki zabieg pielęgnacyjny ma na celu napowietrzenie gleby, pozbycie się martwych części roślin, oraz poprawi dopływ wody. Możemy wykonać go ręcznie przy pomocy narzędzi ogrodniczych, lub mechanicznie wertykulatorem.

Kolejnym etapem jest dosiewanie nasion. Nasiona rozsypujemy równomiernie i przykrywamy 2-3 centymetrową warstwą ziemi przeznaczonej do trawników. Ważne jest aby nowe nasiona miały stały dopływ wody. W zależności od pory roku, oraz wilgotności gleby, zaleca się podlewanie dwa razy dziennie – w godzinach popołudniowych oraz porannych. Musimy pozwolić by nowe nasiona ukorzeniły się i równomiernie wzrastały, dlatego należy unikać deptania i nadmiernego użytkowania trawnika przez okres trzech tygodni.

Po miesiącu kosimy trawnik po raz pierwszy, nieco wyżej na wysokości 7-8 centymetrów. Po tym zabiegu ponownie możemy chodzić i swobodnie korzystać z trawnika.

Należy pamiętać, że proces regeneracji trawnika jest procesem ciągłym i długotrwałym, a efekt końcowy widać dopiero po około 3 miesiącach systematycznego nawadniania i koszenia murawy.

 

Przykład regeneracji trawnika przydomowego w naszym wykonaniu:

 

  • Trawnik przed regeneracją :
  • Trawnik w czasie regeneracji:
  • Trawnik po zabiegu regeneracji – efekt po 3 miesiącach:

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186