Ogród leśny


Ogród pod koronami drzew, promienie słońca przedzierające się przez gałęzie i padające na ogrodowy trawnik, szum liści i zapach igieł. Czy nie każdy posiadacz zalesionej działki marzy o tym by jego ogród stał się takim klimatycznym miejscem? Z pewnością tak, ale aranżacja takiego ogrodu nie jest taka prosta.

Stworzenie miejsca posiadającego swój własny, niepowtarzalny charakter wymaga zastosowania się do kilku zasad.

Czym się kierować?

Przede wszystkim warto pamiętać, że ogrodu leśnego nie stworzymy na pustej działce od zera w przeciągu kilku lat. Marząc o leśnej atmosferze ogrodu, należy od razu kupić obiekt zlokalizowany w lesie (np. na obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego – obszarze działalnosci naszej firmy). Czasami, nie mamy wyboru ponieważ już jesteśmy posiadaczami takiej działki – wtedy należy się tylko cieszyć.

UKŁAD 

Planowanie zagospodarowania leśnej działki (jak i każdej innej) należy rozpocząć od zastanowienia się co chcemy na niej zlokalizować i gdzie umiejscowić te obiekty, aby rozkład był funkcjonalny. Wszystkie elementy mogą zostać „spięte” przez odpowiednio zaprojektowane rabaty. Powinniśmy zachować naturalność i swobodę, uważając na wyznaczanie ostrych granic – wszystkie elementy powinny się w pewien sposób przenikać. Nie wyklucza to jednak wprowadzenia geometrycznych linii np. w strefie wejściowej ogrodu.

Warto pamiętać, że w takich ogrodach nie zawsze potrzebne jest prowadzenie rabat nieprzerwanie wzdłuż granic ogrodu. Szczególnie na dużych działkach, można pozwolić sobie na tworzenie „rabatowych wysp” (tj. małych rabat w otoczeniu trawnika). Za ich pomocą można również tworzyć różnego rodzaju zakamarki i tajemnicze miejsca, które podkreślą charakter miejsca.

ELEMENTY WYPOSAŻENIA

Charakter leśnego ogrodu podkreślą różnego rodzaju elementy takie jak ścieżki, obiekty wodne, murki oporowe, skalniaki czy paleniska i odpowiednio dobrane grille.


Ścieżki

Ścieżki w ogrodach leśnych są bardzo ważne. Prowadzą do wnętrza ogrodu i zachęcają do zobaczenia co znajduje się w zasłoniętych przez rośliny miejscach. Warto by materiał, z których mają być wykonane był odpowiednio dobrany – trzeba postawić na kamień łamany, drewniane podkłady kolejowe czy pieńki. Wybrukowane, szerokie ścieżki zupełnie nie będą tutaj pasowały.

 

 

Murki oporowe 

Pojawiające się gdzieniegdzie nierówności terenu umocnione murkami oporowymi wprowadzą interesujące zmiany w płaskim ogrodzie oraz umożliwią posadzenie zwieszających się roślin.

Skalniaki

Wprowadzenie skalniaków w przestrzeń leśnych ogrodów, z odpowiednio dobranymi roślinami cieniolubnymi również może podkreślić jego charakter i urozmaicić leśną przestrzeń.

 

Elementy wodne

Oczka czy kaskady wodne to obiekty dobrze komponujące się z otoczeniem w ogrodach leśnych. Warto jednak pamiętać, że w takim ogrodzie woda może się szybko zanieczyszczać. Możemy się na to przygotować i zamontować specjalne pompy lub umiejscowić oczko na polance.

Grille, paleniska

Zdecydowanie w przestrzeń ogrodu leśnego najlepiej wpisują się paleniska. Jednak grille z odpowiednio dobranych materiałów też będą ciekawą aranżacją.

 

 

 

ROŚLINY

Rośliny, które posadzimy w ogrodzie leśnym to również ważna kwestia. Należy przede wszystkim pamiętać o warunkach jakie panują w tego typu ogrodach. W zależności od intensywności zadrzewienia działki będą to w przewadze stanowiska półcieniste lub cieniste. Ponad to będą tu panowały dobre warunki dla roślin lubiących wilgoć.

Drzewa

W ogrodach leśnych poza sosnami, świerkami i jodłami bardzo dobrze wyglądają brzozy pospolite (Betula pendula), klony palmowe (Acer palmatum), klony zwyczajne (Acer platanoides) czy grab pospolity ‚Pendula’ (Carpinus betulus ‚Pendula’).

Krzewy

Wśród krzewów jakie będą odpowiednie i szczególnie ozdobią ogród leśny można wyróżnić: bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), cisy (Taxus), dereń biały (Cornus alba), pięknie kwitnące hortensje (Hydrangea sp., warto wybierać odmiany inne niż hortensja ogrodowa, która jest dość trudna w pielęgnacji), laurowiśnie (Prunus), różaneczniki i azalie (Rhododendron sp.), trzmieliny Fortune’a (Euonymus fortunei) i trzmielinę oskrzydloną (Euonymus alatus), która bardzo efektownie przebarwia się na jesieni. Warunki półcienia zniosą również berberysy (Berberis sp.), ale czym ciemniej, tym odmiany o kolorowych liściach mniej się wybarwią.

 

Byliny

Byliny do ogrodu leśnego to przede wszystkim funkie (Hosta sp.) i tawułki (Astilbe sp.), jak również parzydło leśne (Aruncus dioicus) oraz rodgersja kasztanowcolistna (Rodgresja aesculifolia). Na bardziej oświetlone stanowiska można wybrać trawy ozdobne – najbardziej efektowne będą miskanty (Miscanthus sp.), tam gdzie będzie trochę ciemniej dobrze sprawdzą się turzyce (Carex sp.), a warunki półcienia zniosą także żurawki (Heuchera sp.)

 

 

Pnącza

Gatunkiem, który bez obawy można stosować na stanowiskach zacienionych jest bluszcz pospolity (Hedera helix), który szczególnie efektownie wygląda kiedy wspina się po pniach drzew. Można zastosować również hortensję pnącą (Hydrangea petiolaris), a w miejscach o większym dostępie światła winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia), który efektownie przebarwia się na jesieni.

PIELĘGNACJA

Mówi się, że ogrody leśne nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji. Jednak poza podstawami takimi jak podlewanie i przycinanie oraz wyrywanie chwastów, należy pamiętać o usuwaniu samosiejek! To bardzo ważna kwestia, ponieważ w innym wypadku rośliny w naszym ogrodzie mogą zacząć niekontrolowanie się rozrastać, a z czasem całość założenia może znacznie się zmienić.

Polecamy zapoznać się z zakładką REALIZACJE. Znajdują się tam ogrody leśny, które zakładaliśmy od początku jak i takie, które poddaliśmy modernizacji.

AUTOR TEKSTU: Anna Lebiedzińska

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186