Zima w ogrodzie – przygotowania do kolejnego sezonu

Zima to czas, w którym w każdym ogrodzie niewiele się dzieje. Możemy obserwować rośliny iglaste oraz liściaste o kolorowych pędach czy takie na których przez długi czas utrzymują się owoce, możemy ozdobić ogród na święta, tak aby zachęcał do zaglądania do niego, ale niestety nie mamy możliwości obserwowania zielonej trawy i kwitnących kwiatów. Jednak nie traćmy tego czasu! W czasie zimy zastanówmy się jakie zmiany trzeba wprowadzić w ogrodzie!

Niektóre mogą służyć wprowadzeniu dużych zmian – np. modernizacji ogrodu, inne – być niezbędne dla odpowiedniego funkcjonowania, a jeszcze inne mogą zostać wykonane w celu poprawy jego wyglądu, tak aby bardziej odpowiadał na nasze potrzeby i wyglądał jeszcze lepiej niż rok wcześniej.

Jak się do tego zabrać?

1. DUŻE ZMIANY – Zacznijmy od zastanowienia się nad tym czy potrzebne są duże zmiany w ogrodzie? Pomyślmy czy  nie brakuje nam drewutni, bo nie mamy miejsca na drewno do kominka? Może dzieciom marzy się własne palenisko? A może brakuje nam oczka wodnego z cicho ciurkającą wodą czy placyku schowanego w zaciszu roślin? Może potrzeba mniejszych zmian, takich jak założenie opaski dla rabat czy poprowadzenie ścieżek w szczególnie wydeptywanych miejscach? Zima to właśnie czas, w którym można zaprojektować dodatkowe elementy w naszym ogrodzie.

2. CIĘCIE I PRZESADZANIE ROŚLIN – Należy zastanowić się, które rośliny wymagają niezbędnego przycięcia czy wręcz przesadzenia ze względu na brak miejsca czy ograniczenie dostępu do słońca – nawet w stanie bezlistnym można rozpoznać, które rośliny konkurują ze sobą o przestrzeń życiową. Jeśli dostrzeżemy taki problem w naszym ogrodzie, należy zastanowić się nad przycięciem bądź rozsadzeniem egzemplarzy. Takie sytuacje bardzo często zdarzają się w ogrodach. Właściciele najczęściej wybierają w szkółkach najmniejsze rośliny, więc wydaje się, że trzeba posadzić je gęsto. Jednak kiedy zaczynają się rozrastać, powstaje problem z koegzystencją.

3. UZUPEŁNIANIE PUSTYCH PRZESTRZENI – Kiedy już zaplanujemy przycięcie i niezbędne przesadzenia roślin, należy zastanowić się czy na rabatach nie ma nigdzie pustych, nie zarośniętych roślinami przestrzeni. W tych miejscach należy zaplanować dosadzenie krzewów lub bylin dobrze komponujących się z istniejącymi roślinami.

4. WYMIANA ROŚLIN Następnie zastanówmy się nad tym, czy wszystkie rośliny są zdrowe i czy udaje nam się je odpowiednio pielęgnować, tak by były jak najbardziej atrakcyjne. Jeśli nie, trzeba pomyśleć nad usunięciem kłopotliwych egzemplarzy i zastąpieniem ich nowymi – zdrowymi lub łatwiejszymi/ mniej uciążliwymi w pielęgnacji. Warto jednak zastanowić się czy warto od razu rezygnować z trudniejszych w uprawie odmian, może lepiej dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat pielęgnacji rośliny i powziąć wyzwanie.

5. DOSADZANIE ATRAKCYJNYCH EGZEMPLARZY – Możemy pomyśleć również o tym jakie rośliny można wprowadzić w przestrzeń naszego ogrodu, by go urozmaicić i podnieść jego walory, a także podkreślić lub zaakcentować składniki ogrodowej przestrzeni.

6. ZBIERANIE INFORMACJI – ważną kwestią jest również zbieranie informacji. Jeśli wydaje nam się że jeszcze niedostatecznie znamy się na roślinach, które posadziliśmy w ogrodzie, postarajmy się zebrać informacje na ich temat. Warto np. wiedzieć, które z nich należy przyciąć już na początku wiosny, które w czasie sezonu wegetacyjnego, a które dopiero na jesieni. Zebranie informacji powinno pomóc również w pielęgnacji nowo posadzonych roślin.

Jeśli nie macie ochoty lub czasu na zastanawianie się nad zmianami w ogrodzie, a zależy wam na atrakcyjnym ogrodzie POLECAMY SIĘ!

Autor tekstu: Anna Lebiedzińska

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186