SKALNIAK – jak go zbudować i jakie rośliny na nim posadzić?

Skalniak – motyw naturalnego, górskiego krajobrazu w ogrodzie przydomowym. Stanowi alternatywę dla tradycyjnych rabat porośniętych roślinnością. Wbrew pozorom, zbudowanie go wcale nie jest trudne, a dobranie gatunków będzie przyjemnością dla wszystkich miłośników roślin.

JAK ZBUDOWAĆ SKALNIAK?

Stanowisko

Zanim wybudujemy skalniak, zastanówmy się nad odpowiednim stanowiskiem. Najlepiej by skalniak był zlokalizowany w miejscu, które często oglądamy – przy wejściu, altanie lub tarasie. Nie ma sensu lokalizowania skalniaków w miejscach, w których rzadko przebywamy – w końcu ma to być atrakcja naszego ogrodu. Dodatkowo, stanowisko, w którym będziemy budować skalniak powinno być również dobrze nasłonecznione. Oczywiście, nie wyklucza to wybudowania skalniaka w miejscu zacienionym, ale wówczas zamiast roślin skalnych trzeba będzie użyć innych roślin, znoszących zacienienie.

Materiał skalny

Kolejnym krokiem powinien być wybór materiału skalnego, jaki będzie tworzył główny stelaż skalniaka. W zależności od wyboru materiału będzie zmieniał się odczyn gleby.

Jeśli zastosujemy wapień, dolomit lub marmur odczyn gleby będzie zasadowy. Odczyn obojętny na skalniaku zapewniają piaskowce i kwarcyty. Na glebie o takich odczynach poradzi sobie wiele roślin. Odczyn kwaśny zapewnia łupek serycytowy i amfibolit, jak również granit i bazalt. Dwie ostatnie pozycje są jednak odradzane ze względu na niską estetykę. Kwaśną glebę lubią natomiast np. rośliny iglaste oraz wrzosy i wrzośce.

Skalniak można urozmaicić również za pomocą drewna – przydatne będą drewniane belki czy podkłady kolejowe.

Rośliny na skalniak

Skalniak jest najbardziej atrakcyjny kiedy porastają go różne gatunki roślin – kontrastujących ze sobą, atrakcyjnych cały sezon wegetacyjny oraz zapewniających ciągłość kwitnienia od wiosny do jesieni.

Przy doborze gatunkowym warto pamiętać o warunkach glebowych panujących na skalniaku i wymaganiach poszczególnych roslin.

Poniżej kilka gatunków, które dobrze wyglądają na skalniakach: dzwonek karpacki, gęsiówka kaukaska, goździk postrzępiony, macierzanka, płomyk szydlasty, rojnik, rozchodnik, skalnica Arendsa, smagliczka skalna, ubiorek wieczniezielony, zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy.

Na skalniakach dobrze wyglądają również niskie drzewa i małe krzewy o kolorowych liściach oraz płożące i karłowe iglaki.

Jeśli skalniak zlokalizujemy w cieniu, można na nim posadzić hosty, tawułki japońskie, kolorowe berberysy, różnego rodzaju paprocie, skalnicę Fortuna, żurawki. W przypadku miejsca połcienistego można zastosować też bardziej odporne odmiany iglaków.

BUDOWA SKALNIAKA KROK PO KROKU

  1. wybór odpowiedniego stanowiska;
  2. przygotowanie terenu: usunięcie trawy, chwastów, oczyszczenie wybranego pod skalniak miejsca;
  3. obłożenie miejsca skalniaka wybranymi wcześniej kamieniami, powinniśmy zakopać je do ok. 1/3 wysokości;
  4. wysypanie wnętrza skalniaka warstwą piasku;
  5. wysypanie ziemi na warstwę piasku – należy utworzyć niewielkie wzniesienie;
  6. obfite podlanie ziemi – celem tego zabiegu jest to by ziemia osiadła;
  7. dołożenie kamieni po bokach i na górze wzniesienia – nieregularnie, tak by wyglądały naturalnie;
  8. regularne podlewanie ziemi na skalniaku przez około tydzień;
  9. posadzenie roślin;
  10. wypełnienie miejsc między roślinami drobnym żwirem lub korą sosnową.

Polecamy zajrzeć do zakładki INSPIRACJE -> SKALNIAKI

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186