Skalniak – motyw naturalnego, górskiego krajobrazu w ogrodzie przydomowym. Stanowi alternatywę dla tradycyjnych rabat porośniętych roślinnością. Wbrew pozorom, zbudowanie go wcale nie jest trudne, a dobranie gatunków będzie przyjemnością dla wszystkich miłośników roślin.
Zanim wybudujemy skalniak, zastanówmy się nad odpowiednim stanowiskiem. Najlepiej by skalniak był zlokalizowany w miejscu, które często oglądamy – przy wejściu, altanie lub tarasie. Nie ma sensu lokalizowania skalniaków w miejscach, w których rzadko przebywamy – w końcu ma to być atrakcja naszego ogrodu. Dodatkowo, stanowisko, w którym będziemy budować skalniak powinno być również dobrze nasłonecznione. Oczywiście, nie wyklucza to wybudowania skalniaka w miejscu zacienionym, ale wówczas zamiast roślin skalnych trzeba będzie użyć innych roślin, znoszących zacienienie.
Kolejnym krokiem powinien być wybór materiału skalnego, jaki będzie tworzył główny stelaż skalniaka. W zależności od wyboru materiału będzie zmieniał się odczyn gleby.
Jeśli zastosujemy wapień, dolomit lub marmur odczyn gleby będzie zasadowy. Odczyn obojętny na skalniaku zapewniają piaskowce i kwarcyty. Na glebie o takich odczynach poradzi sobie wiele roślin. Odczyn kwaśny zapewnia łupek serycytowy i amfibolit, jak również granit i bazalt. Dwie ostatnie pozycje są jednak odradzane ze względu na niską estetykę. Kwaśną glebę lubią natomiast np. rośliny iglaste oraz wrzosy i wrzośce.
Skalniak można urozmaicić również za pomocą drewna – przydatne będą drewniane belki czy podkłady kolejowe.
Skalniak jest najbardziej atrakcyjny kiedy porastają go różne gatunki roślin – kontrastujących ze sobą, atrakcyjnych cały sezon wegetacyjny oraz zapewniających ciągłość kwitnienia od wiosny do jesieni.
Przy doborze gatunkowym warto pamiętać o warunkach glebowych panujących na skalniaku i wymaganiach poszczególnych roslin.
Poniżej kilka gatunków, które dobrze wyglądają na skalniakach: dzwonek karpacki, gęsiówka kaukaska, goździk postrzępiony, macierzanka, płomyk szydlasty, rojnik, rozchodnik, skalnica Arendsa, smagliczka skalna, ubiorek wieczniezielony, zawciąg nadmorski, żagwin ogrodowy.
Na skalniakach dobrze wyglądają również niskie drzewa i małe krzewy o kolorowych liściach oraz płożące i karłowe iglaki.
Jeśli skalniak zlokalizujemy w cieniu, można na nim posadzić hosty, tawułki japońskie, kolorowe berberysy, różnego rodzaju paprocie, skalnicę Fortuna, żurawki. W przypadku miejsca połcienistego można zastosować też bardziej odporne odmiany iglaków.
Polecamy zajrzeć do zakładki INSPIRACJE -> SKALNIAKI
Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie
Napisz do nas Zadzwoń do nas