Zadbajmy o narzędzia ogrodnicze przed zimą

Przed nami ostatnie chwile, które w tym roku poświęcimy na prace w ogrodzie. Tym samym ostatni czas użytkowania narzędzi ogrodniczych. Pamiętajmy jednak, aby po ostatnim koszeniu, sadzeniu roślin czy uprzątaniu liści z ogrodu odpowiednio o nie zadbać. Odkrycie w przyszłym roku, że wszystkie nasze narzędzia są brudne, zardzewiałe i niezdatne do użytku może wiązać się z nieprzyjemnościami. Zadbajmy o narzędzia jeszcze w tym roku. Dzięki temu z przyjemnością rozpoczniemy nowy sezon w ogrodzie, oszczedzając sobie nie tylko nerwów ale również niezaplanowanych wydatków na nowe narzędzia.

Podstawowym sprzętem jaki znajduje się w każdym ogrodzie są różnego rodzaju łopaty, lopatki,  szpadle, motyki, widły, grabie, sekatory czy nożyce. Te narzędzia w pierwszej kolejności oczyszczamy z pozostałości ziemi czy strzępków roślin. Możemy użyć do tego wody oraz drucianej szczotki. Dla pozbycia się drobnoustrojów możemy narzędzia dodatkowo wyparzyć lub przetrzeć spirytusem. Pozostałości żywicy skutecznie usunie np. rozpuszczalnik. Następnie, narzędzia trzeba dobrze wysuszyć, aby nigdzie nie zostały krople wody. Po wysuszeniu możemy dodatkowo zakonserwować narzędzia używając specjalnych preparatów lub, domowym sposobem, posmarować narzędzia olejem. Dzięki temu zapobiegniemy korozji. Gdy narzędzia są już czyste i odpowiednio zabezpieczone możemy odłożyć je w suche miejsce.

Innym sprzętem jaki pewnie znajduje się w większości ogrodów jest sprzęt elektryczny i spalinowy. Mówimy tu o różnego rodzaju kosiarkach, piłach czy podkaszarkach. Takie narzędzia po zakończonym sezonie należy wyczyścić z trawy i błota. Metalowe części i miejsca przewodów elektrycznych musimy zabezpieczyć przed korozją. W razie potrzeby warto je również naostrzyć. W  przypadku kosiarek, pamiętajmy o odkręceniu pokryw czy zdjęciu obudów – przekręcanie sprzętu do góry nogami, czy kręcenie na boki może je uszkodzić. Warto pamiętać również o opróżnieniu zbiornika na paliwo, aby zapobiec jego korozji, do której może dojść po rozwarstwieniu paliwa..  Warto także zajrzeć do instrukcji obsługi, tam zazwyczaj dokładnie opisane jest jak konserwować sprzęt. 

Zabezpieczenie sprzętu do podlewania powinniśmy rozpocząć od zakręcenia zaworu, który doprowadza wodę do naszego ogrodu i odkręcenia wszystkich kranów jakie są na działce. Dzięki temu zapobiegniemy rozsadzeniu rur przez zamarzającą wodę. W wielu ogrodach znajduje się również automatyczny system podlewania. Jeśli jest on wyposażony w zawory odwadniające nie będziemy mieli problemu – system sam usunie wodę. Jeśli nie posiadamy takich zaworów najlepiej posłużyć się łatwą i bezpieczną metodą – sprzężonym powietrzem. Warto pamiętać o zabezpieczeniu układu sterowania. Należy go odłączyć i można zdemontować. To samo należy zrobić z zamontowanymi reduktorami ciśnienia oraz filtrami.

Wszystkie węże ogrodowe oraz przyłączki również należy opróżnić z wody. Elementy te są zazwyczaj plastikowe, więc najlepiej nie zostawiać ich w ogrodzie i schować w suchym miejscu na czas zimy, aby nie popękały.

Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu narzędzi przed zimą łatwiej i przyjemniej będzie nam rozpocząć prace ogrodowe w przyszłym sezonie wegetacyjnym. Nie poniesiemy również kosztów związanych z odkupieniem zniszczonych narzędzi.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186