Jesień w ogrodzie

JAK PRZYGOTOWAĆ OGRÓD DO ZIMY?  

Po okresie wypełnionym przez słoneczne i ciepłe dni, nastaje czas kiedy każdy z nich staje się coraz krótszy i coraz chłodniejszy. To znak, że nadchodzi jesień – przyroda przygotowuje się do zimowego odpoczynku. W tym czasie nasz ogród potrzebuje kilku niezbędnych zabiegów, dzięki którym łatwiej mu będzie przetrwać mrozy, zostanie ochroniony przed potencjalnymi chorobami, a rośliny i jego inne elementy zachowają estetyczny wygląd. Co powinniśmy zrobić?

TRAWNIK

Należy oczyścić powierzchnię trawnika z suchych liści, które opadły z drzew. W drugiej połowie października wykonujemy ostatnie koszenie na wysokość 4-5 cm i cały trawnik dokładnie grabimy. Zarówno usunięcie suchych liści jak i skoszonej trawy zapobiegnie gniciu resztek roślinnych, co w konsekwencji mogłoby prowadzić do zainfekowania trawnika. Ponadto, można również przeprowadzić aerację trawnika, czyli zabieg napowietrzania, który ułatwi roślinom pobieranie substancji odżywczych.

ROŚLINY

Chłody, mrozy i opady śniegu połączone nieraz z ciepłymi promieniami słońca mogą negatywnie wpływać na pnie drzew, które mocno nagrzane w ciągu dnia pękają pod wpływem bardzo niskiej temperatury w nocy. Aby zapobiec takiej sytuacji drzewa można zabezpieczyć słomą, deskami lub specjalną agrowłókniną.

Krzewy oraz byliny należy chronić przed mrozem za pomocą ściółki, gałęzi iglastych lub torfu wyłożonego pod roślinami. Gatunki bardziej wrażliwe na niską temperaturę, należy dodatkowo osłonić jutą lub agrowłókniną, ale nie warto robić tego zbyt wcześnie. Należy dać roślinom chwilę czasu na adaptację do zimowych warunków. Rośliny iglaste, szczególnie o formie kolumnowej warto obwiązać dookoła – będzie to stanowić ochronę przed ciężarem śniegu, który może powodować rozłamywanie gałęzi.

Przed pierwszymi przymrozkami konieczne jest również obfite podlanie roślin. Woda, którą dostarczymy do gleby, będzie stanowić zapas na zimę. Szczególnie mocno warto podlać rośliny zimozielone.

Osoby szczególnie lubiące prace w ogrodzie, mogą  również wykopać i oczyścić cebule roślin , a także zebrać nasiona, które odpowiednio przechowane, będą przydatne w trakcie kolejnego okresu wegetacyjnego.

NARZĘDZIA

Po ostatnim użyciu, przed zimą, kiedy następuje przerwa w wykonywaniu prac ogrodowych, należy oczyścić wszystkie narzędzia i przywrócić do jak najlepszego stanu. Przede wszystkim ułatwi to rozpoczęcie prac w kolejnym sezonie, ale również zapewni dłuższą sprawność i przydatność narzędzi i wszystkich sprzętów.

MEBLE OGRODOWE

Meble ogrodowe należy schować na zimę w pomieszczeniu gospodarczym (szczególnie drewniane, wiklinowe, plastikowe). Jeśli jest to niemożliwe lub meble wykonane są z bardziej odpornych materiałów, można zabezpieczyć je za pomocą plandeki.

Warto pamiętać, że im staranniej przygotujemy nasz ogród na zimę oraz im lepiej ochronimy go przed negatywnymi skutkami najzimniejszej pory roku, tym ładniejszy i bardziej efektowny ogród rozkwitnie nam na wiosnę!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186