Pędraki na trawniku

Pędraki na trawniku

Pędraki to larwy chrabąszcza majowego, które naturalnie występują w naszym środowisku. Nie są szkodliwe do momentu w którym nie zasiedlają całkiem naszego ogrodu. Skutki żerowania pędraków mogą być bardzo niebezpieczne. Larwy żyjące w glebie żywią się korzeniami roślin i traw. Pędraki wędrują w ziemi w płaszczyźnie pionowej i poziomej, zależnie od dostępnych zasobów pokarmowych i pogody. Gdy poziom wód podziemnych podniesie się znacznie, wtedy znajdziemy je tuż pod darnią. Najczęściej jednak w ciepłe dni znajdują się na głębokości 10-20 cm w strefie korzeniowej. Charakterystyczne w trawniku jedzonym przez pędraki jest to, że wygląda na wysuszony i złapana darń odchodzi niczym dywan.

Cykl rozwojowy larwy

chrabąszcza trwa pod ziemią 4 lata, zanim przepoczwarzą się w dorosłe osobniki. Dorosłe osobniki wychodzą z ziemi na przełomie kwietnia i maja. Objadają w tym czasie liście pojedynczych drzew. Rójka trwająca 6 tygodni, kończy się złożeniem jaj przez samice w ziemi na głębokości ok 20cm. Preferowane warunki to lekkie i świeżo uprawiane gleby okryte nieliczna roślinnością. W okolicach lipca-sierpnia, ze złożonych jaj wylęgają się larwy i żyją gromadnie odżywiając się w pierwszym roku delikatnymi korzonkami traw i rozkładającymi się częściami roślin. W drugi roku porzucają gromadny styl życia i rozchodzą się w glebie. W trzecim roku pędraki stają się jeszcze bardziej żarłoczne, podgryzają nawet korzenie dużych drzew. Czwarty rok przeznaczony jest na przepoczwarzenie, które następuje w głębszych warstwach gleby co ma miejsce w sierpniu-wrześniu.

Zwalczanie pędraków

nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie trudne jest to na trawniku gdzie chcąc uratować jak największą jego część, nie możemy pozwolić sobie na przeoranie całego ogrodu.

* Chrabąszcze żerujące w koronach wysokich drzew liściastych można zwalczać takimi środkami jak: Owadofos płynnym 50 (0,15%), Zolon 35 EC (0,2%) lub Basudin 25 EC (0,15%).

* Pędraki niszczą zabiegi agrotechniczne polegające na wzruszeniu gleby. Szkodniki wyrzucone na powierzchnię gleby, zwłaszcza w dni słoneczne i suche, szybko giną lub wybierają je ptaki.

* Pędraki występujące pod trawnikiem należy polać roztworem wody ze środkiem Dursban 480 EC w proporcjach 50ml środka/10l wody/100m2 ogrodu. Najlepiej polewać konewką lub wężem. Koniecznym warunkiem jest również wilgotna gleba. Najskuteczniej będzie wykonywać zabieg w trakcie deszczu lub zaraz po jego zakończeniu, żeby środek dotarł do głębszych partii gleby. Zabieg należy powtórzyć przynajmniej 3 razy w sezonie, a w następnych latach przynajmniej raz profilaktycznie.

*  Preparat nicieniowy Nemasys G zawierający nicienie owadolubne z gatunku Heterorhabditis megidis, można zastosować do niszczenia pędraków metodą opryskiwania gleby lub podlewania w dawce 10 mln nicieni na 10 m2. Jednak ta metodo jest bardziej kosztowna i działa tylko na pędraki roczne i dwuletnie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186