Ogród angielski

Ogród angielski

Ogród angielski miał swoje początki już w XVIII w. W założeniu był to ogród krajobrazowy, naśladujący naturę z elementami małej architektury. Ogród angielski charakteryzuje układ nieregularnych rabat pełnych kolorowych kwiatów, dobranych tak by cały sezon wyglądały atrakcyjnie. Ścieżki oraz cały układ ogrodu powinien sprawiać wrażenie bardzo naturalistyczne, pomimo że wszystko jest starannie zaplanowane. Nie może też zabraknąć skupisk krzewów oraz niewysokich drzew. Dodatkowy klimat nawiązujący do angielskiego stylu tworzą rzeźby ogrodowe oraz donice z roślinami, odpowiednio wpasowane w całość założenia. Warto pamiętać, że ogród angielski powinien być wkomponowany w otaczający go krajobraz, zatem jego ostateczny kształt zależy w znacznej mierze od terenu, na którym jest zakładany. Najbardziej charakterystyczne rośliny występujące w ogrodzie angielskim to róże i bukszpany. Równie popularne i sprawdzające się w naszych warunkach są: irysy, floksy, nagietek, naparstnica czy czarnuszka. Z krzewów dobrze sprawdzą się: jaśminowiec, mahonia, budleja oraz berberys.

Czy ogród angielski jest dla mnie?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku czynników.

Po pierwsze jakie nasłonecznienie panuje na działce?

Ogród angielski wymaga znacznego nasłonecznienia przez większość dnia ze względu na bylinowe rabaty.

W jakim stylu jest dom?

Otoczenie domu powinno pasować do bryły i stylu budynku. Swobodny ogród angielski będzie pasował do domów raczej klasycznych z elementami cegły lub drewna w elewacji.

Czy odpowiada mi forma ogrodu angielskiego? Odpowiedź na to pytanie zależny już tylko od gustu i upodobań. Należy jednak mieć świadomość, że ogrodu rodem z Anglii nie da się w stu procentach powtórzyć w naszym klimacie. Ze względu na dużą wilgotność i łagodne zimy u naszych angielskich sąsiadów, istnieją pewne różnice w uprawie i wytrzymałości konkretnych roślin. Dlatego projektując ogród angielki należy pamiętać, że ma on wytrzymać nasze warunki klimatyczne.

Czy będę miał/a czas i chęć o niego dbać?

To wbrew pozorom bardzo istotne pytanie. Ogród angielski nie należy do najłatwiejszych w pielęgnacji, głównie ze względu na dużą ilość bylin, które w odpowiednim czasie należy nawozić, ścinać oraz pilnować by jeden gatunek nie zagłuszył drugiego. Również ze względu na bukszpany, które najładniej wyglądają, gdy na bieżąco są strzyżone. Jednym słowem – nie obejdzie się bez starannej pielęgnacji ogrodu. Jeśli więc nie macie państwo ochoty na prace ogrodnicze lub zatrudnienie do tego ogrodnika, lepiej zrezygnować z angielskiego ogrodu, na rzecz łatwiejszego w pielęgnacji.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186