Rabata ziołowo – kwiatowa

Rabata ziołowo – kwiatowa

Połączenie roślin ozdobnych i ziół

Rabata ziołowo – kwiatowa pozwala nam nie tylko na stworzenie praktycznego miejsca na zioła w ogrodzie. Jest jednocześnie bardzo ozdobną, dekoracyjną rabatą. Połączenie ziół i bylin daje niesamowity efekt zarówno wizualny jak również zapachowy. Dzięki tej różnorodności możemy stworzyć piękną, bogatą w gatunki rabatę.

 

 

 

 

Z jakich roślin stworzyć rabatę?

Tworząc taką rabatę mamy bardzo duży wybór roślinności. Poza typowymi ziołami możemy zastosować wiele roślin ozdobnych z tej samej grupy. Między innymi do takich zaliczyć możemy: barwinka, jeżówkę, lilię, miodunkę, nagietka, naparstnicę, nasturcja, orlika, pierwiosnka, przywrotnika, rojnika czy zimowita. Te byliny bardzo ładnie będą komponowały się wśród niższej partii ziół. Ponadto dzięki zastosowaniu bylin możemy cieszyć się kwitnącą rabatą przez cały sezon.

Na obwódki ziołowo – kwiatowej rabaty możemy zastosować oregano,czy  macierzankę. Idealnie zakryją wolne przestrzenie między innymi, wyższymi roślinami. Na takiej rabacie nie może zabraknąć również kocimiętki, szałwi i lawendy. Będzie to mocny, purpurowy akcent na rabacie, który dobrze współgra z zielonymi liśćmi ziół.

Na takiej rabacie można pokusić się również o rośliny cebulowe. Będą ozdobą już na początku wiosny. Warto zastosować różnokolorowe tulipany i ozdobne odmiany czosnku.

 

Miejsce na ziołowo – kwiatową rabatę w ogrodzie

Przede wszystkim rabata ziołowo – kwiatowa powinna znajdować się w słonecznej części ogrodu. Większość ziół wymaga takiego właśnie stanowiska, dlatego najlepsza będzie dla nich miejsce,  gdzie przez większość dnia dociera słońce. Zioła takie jak bazylia, rozmaryn, majeranek najlepiej rosną w miejscach silnie nasłonecznionych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Natomiast  mięta, estragon, melisa mogą być uprawiane nawet w miejscach lekko zacienionych.

Rabata ziołowo – kwiatowa najlepiej sprawdza się w miejscach często uczęszczanych, przy ścieżkach, tarasach, wokół ławki czy miejsc do wypoczynku. W takich miejscach najbardziej docenimy ich walory wizualne i zapachowe, gdyż zioła zazwyczaj wydzielają silniejszy aromat przy lekkim dotknięciu rośliny.

Rośliny ziołowe potrzebują zazwyczaj lekkiej, piaszczystej gleby, dlatego warto pomyśleć o niewielkim podwyższeniu rabaty. Urozmaici to krajobraz, a większość ziół bardzo na tym skorzysta, ponieważ preferują przepuszczalne podłoże.

 

 

 

Źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186