Okres, w którym rośliny nie zdobią ogrodów swoimi pięknymi kwiatami, ich zapachami i jasnozielonymi listkami, jest w naszym klimacie bardzo długi. Dlatego też warto posadzić w swoim otoczeniu gatunki, które będą ozdobne przez cały rok, także zimą, nawet kiedy wszystko przykrywa gruba warstwa śniegu.
Wśród dostępnych na szkółkarskim rynku, można znaleźć nawet takie, które oprócz zimozielonego ulistnienia, potrafią zachwycić swoim kwitnieniem, bądź ciekawym owocowaniem.
Do takich okazów należy na przykład kalina sztywnolistna. Bardzo oryginalna roślina, o charakterystycznych grubych liściach, pokrytych szarym kutnerem, delikatnych, baldachowatych, białych kwiatach i czerwonych, kulistych, utrzymujących się długo owocach.
Ozdobne czerwone, kuliste owoce posiada także popularny i znany jako „świąteczne drzewko” ostrokrzew kolczasty. Zimozielone, aczkolwiek dość wrażliwe na zimno są także rododendrony, które zachwycają swoim kolorowym, wiosennym kwitnieniem.
Piękne owoce i kwiaty, a także zimozielone ulistnienie (czasem zmieniające kolor na czerwony) ma mahonia pospolita. Dość kapryśnym i wymagającym okrycia na zimę, ale jednak urokliwym gatunkiem, który mozna zaliczyć do grupy ozdobnych zimą roslin jest też niewątpliwie laurowiśnia wschodnia.
Niezastąpioną grupą roślin zimozielonych w ogrodzie są gatunki iglaste. Można je podzielić na duże drzewa, takie jak jodły, sosny, świerki oraz mniejsze krzewy jak np. żywotniki, cyprysiki, cisy czy mikrobioty. Nie zawsze w ogrodzie jest miejsce na to by posadzić duze drzewa. Dlatego warto zastosować takie uniwersalne gatunki, jak np. cis pospolity. Ma on wiele różnorodnych odmian rożniących się wysokością, pokrojem a nawet kolorem igieł.
Ciekawym gatunkiem roślin ziglastych zimozielonych jest także mikrobiota syberyjska. Roślina bardzo niewybredna w stosunku do stanowiska, jednocześnie charakteryzująca się zmiennością barwy ulistnienia, które zimą przybiera kolor rudy, aby na wiosnę znowu wrócić do zielonego.
Istnieje wiele roślin zimozielonych, które oprócz ulistnienia mają także bardzo funkcjonalny, okrywowy pokrój. Można nimi zastąpić trawnik czy posadzić je na trudnodostępnych skarpach, gdyż z powodzeniem zakryją niemal każdą powierzchnię.
Należy do nich np. kwitnący pięknie, w odcieniach niebiekuch, barwinek pospolity, bądż jeszcze delikatniej, na biało, runianka japońska. Ozdobnymi z białych, obfitych kwiatów i kulistych, czerwonych owoców są irgi, wśród których znajdziemy takie, które pozostawiają ulistnienie na zimę. Jako rośliny okrywowe często stosuje się też takie pnącza jak bluszcz pospolity czy trzmielina Fortune’a, które też pozostają ozdobne zimą.
Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie
Napisz do nas Zadzwoń do nas