W warunkach cienistych możemy mieć duży problem z utrzymaniem ładnego trawnika. Warto wtedy zastąpić go roślinami okrywowymi, które doskonale pokryją nawet rozległe powierzchnie, jednocześnie nie wymagając od nas wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Jest sporo takich roślin, które są niewysokie a jednocześnie bardzo atrakcyjne wizualnie. Można wymienić kilka wyższych, takich o wysokości ok. 0,5 metra, jak np. śnieguliczka ‚Hancock’, tawulec pogięty ‚Crispa’, cis ‚Repandens’, mikrobiota syberyjska. Do tej grupy wyższych roślin możemy zaliczyć także funkie, które mają wiele zróżnicowanych odmian, form i wysokości.
Są też rośliny okrywowe dobre do posadzenia w cieniu, które bardzo nisko ścielą się po samej ziemi, jak barwinek, runianka, irga płożąca, dziurawiec kielichowaty czy dereń kanadyjski. Jako rośliny okrywowe często stosuje się także pnącza, przede wszystkim bluszcz pospolity lub także trzmielinę Fortune’a.
Bardzo ładnymi roślinami, dobrze komponującymi się także wspólnie są śnieguliczki Chenaulta odmiana ‚Hancock‚ i tawulce pogięte odmiana ‚Crispa’. Tworzą one zwarte kobierce, szczelnie pokrywajac duże powierzchnie ziemi, nawet w dość trudnych warunkach siedliskowych. Poradzą sobie dobrze zarówno na gorszych glebach, jak i w warunkach niezbyt dużego nasłonecznienia. Dodatkowym efektem wizualnym, jest ich atrakcyjne przebarwienie jesienne.
Ciekawe zwarte kobierce tworzy również cis pospolity odmiana ‚Repandens’. Cisy są wszechstronnymi roślinami, które dobrze radzą sobie zarówno w cieniu jak i na słońcu. Rozrastają się bardzo silnie i szeroko, nawet do 2 metrów. Bardzo dobrze znoszą wszelkie cięcia i formowania. Charakterystyczny jest także ich kolor, ciemnozielony, elegancki. Jest to jednak roślina preferująca raczej żyzne i wilgotne gleby, a także, o czym należy pamietać, trująca.
Zupełnie inne efekty wizualne tworzą takie rośliny, jak np. zimozielony barwinek pospolity. Roślinka bardzo wdzięczna, niewymagająca co do nasłonecznienia a także jakości i wilgotności podłoża. Dodatkowo kwitnąca wiosną na kolor niebieski, fioletowy, różowy lub biały (w zależności od odmiany), oraz powtarzająca swoje kwitnienie (choć już słabiej) w lecie. Barwinek jest niewysoką krzewinką zadarniającą, dorastającą do ok. 30 centymetrów.
runianka japońska
Inną, bardzo atrakcyjną rośliną kobiercową jest runianka japońska. Jest to roślina stanowisk żyznych, próchnicznych i wilgotnych. Najlepiej sadzić ją w cieniu lub półcieniu. Nie dość, że ma piękny, soczyście zielony kolor lisci, które dodatkowo są zimozielone, to jeszcze w maju ozdabia się delikatnymi jasnymi kwiatkami, zamieniającymi się niekiedy na ozdobne owoce. Osiąga wysokosć około 20 centymetrów.
Często spotykanym i ciekawie prezentującem się motywem w ogrodzie są obrastające ziemię i wspinające się na drzewa bluszcze. Bluszcz pospolity jest silnie rosnącym, zimozielonym pnączem o charakterystycznej ciemnozielonej barwie liści. Jest rośliną ciekawą również przez swój zrożnicowany pokrój – może być zielonym dywanem, wysokim pnączem, jego liście też bywają bardzo różne w swoich kształtach.
Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie
Napisz do nas Zadzwoń do nas