Rabata kwietna w stylu angielskim

Rabata kwietna w stylu angielskim

Ogrody w stylu angielskim są naturalne i swobodne. Dają ważnie „samodzielnych”, gdzie każda roślina rośnie naturalnie i zgodnie ze swoim pokrojem. Podobnie jest przypadku rabat kwietnych. Zbudowane są one z wielu gatunków roślin, ułożonych w wielobarwne, zróżnicowane plamy kolorystyczne. Takie rabaty nawiązują do swobodnego ułożenia roślin, gdzie nie ma dużych, wolnych przestrzeni. Całą powierzchnie rabaty zajmują rośliny.

 

 

 

Charakterystyka rabaty w stylu angielskim

Rabata w stylu angielskim przede wszystkim charakteryzuje się tym, że odzwierciedla naturalny rozwój roślin. Nie ma tu geometrycznych, prostych kształtów. Jednak jest ona na swój sposób uporządkowana. Mimo chaosu, który pozornie znajduje się na rabacie możemy w niej dostrzec rytm i układ. Pewne elementy są powtarzalne i pojawiają się cyklicznie.

Rośliny powinny być dobrane w przemyślany sposób, ponieważ taka rabata jest ozdobą ogrodu przez cały rok.  Dlatego warto posadzić na niej rośliny o ozdobnych owocach czy liściach.

Kolejnym ważnym elementem w angielskiej rabacie jest piętrowy układ. Najwyższe rośliny, czyli  krzewy czy byliny sadzimy z tyłu,  aby stanowiły tło rabaty, następnie w centralnym miejscu znajdują się najbardziej ozdobne, oryginalne rośliny. Natomiast najniżej rosną rośliny okrywowe, wypełnią wolne miejsca i zamkną całą kompozycję.

Angielska rabata najczęściej jest  dość rozległa o prostokątnym kształcie, a tłem zwykle jest mur, płot czy żywopłot. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie jako tła  trejaża na rośliny pnące, które zamkną całą kompozycje.

 

Dobór roślin na angielską rabatę

Przy doborze roślin nie ograniczajmy się do kilku gatunków bylin. Rabata  kwietna w stylu angielskim to przede wszystkim duża różnorodność. Możemy więc zastosować o wiele szerszą gamę gatunków.

Obok krzewów i bylin mogą znaleźć się ozdobne trawy, pachnące róże czy grupy roślin jednorocznych czy dwuletnich. Warto pokusić się także o posadzenie roślin cebulowych oraz zimozielonych, wtedy mamy pewność, że nasza angielska rabata będzie ozdobą przez cały rok.

 

 

Pielęgnacja rabaty kwietnej w stylu angielskim

Pielęgnacja rabaty w stylu angielskim nie jest bardzo skomplikowana. Przede wszystkim skupiamy się na systematycznym usuwaniu chwastów, które mogą zagłuszać inne, ozdobne rośliny.  Poza tym musimy pamiętać o regularnej kontroli granicy rabaty, ponieważ przy tak wielu gatunkach i ilości roślin, rabata może się rozprzestrzeniać.

Nie dopuszczamy także do przesychania gleby. Zwłaszcza w pierwszym roku młode rośliny muszą się dobrze zakorzenić, aby mogły lepiej pobierać wodę. W następnych latach podlewanie możemy ograniczyć, podlewając rośliny tylko w czasie większych upałów.

Ze względu na dużą ilość kwitnących roślin po przekwitaniu powinno się usuwać suche kwiatostany, co u wielu gatunków roślin skutkuje ponownym kwitnieniem.

 

Przykłady rabaty kwietnej w stylu angielskim:

Źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186