Rabata kwietna

Rabata kwietna w ogrodzie

rabata kwietnaRabata kwietna jest dobrym pomysłem dla tych, który chcą cieszyć się kwitnącym ogrodem przez cały rok. W takim założeniu ważna jest różnorodność – im więcej gatunków tym lepiej. Rośliny natomiast powinny być tak dobrane, aby o każdej porze roku znajdowało się na niej coś atrakcyjnego.

 

 

 

 

Mini łąka w naszym ogrodzie

Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie, aby pozwolić sobie na łąkę kwietną, zawsze możemy zdecydować się na rabatę w stylu łąkowym. Zaoszczędzimy wtedy sporo miejsca a efekt wizualny będzie podobny. Należy pamiętać jednak, że taka rabata składa się z roślin, które szybko się rozrastają i musimy uważać aby nie wyszły one poza ramy wyznaczonej rabaty. Co jakiś czas należy ograniczać ich rozwój przycinając i formując granice. Taka rabatę kwietną możemy zastosować nawet na wąskim pasku przerzedzonego trawnika.

Zalety rabaty kwietnej

Największą zaletą rabaty kwietnej jest to, że jest ona „samodzielna”,  nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wszystkie rośliny rosną naturalnie, zgodnie ze swoim pokrojem, nie wymagają więc przycinania. Jeśli chcemy jednak, żeby byliny były obsypane kwiatami jak najdłużej, należy je przyciąć po kwitnieniu, żeby miały szansę zakwitnąć jeszcze raz w późniejszym terminie. Nawet chwasty, które są zazwyczaj niepożądane na rabatach,  tutaj mogą stanowić element dekoracyjny i nie ma potrzeby usuwania ich za każdym razem, chyba że zaczynają zagłuszać resztę roślin. Kolejną zaletą takiego rozwiązania w naszym ogrodzie jest naturalny wygląd oraz korelacja z otaczającą przyrodą.

 

Jak wykonać rabatę kwietną ?

rabata kwietnaRabatę łąkową wykonujemy bardzo podobnie do łąki kwietnej. Opis przygotowania podłoża jest dostępny  w naszym artykule http://www.zielono-mi.waw.pl/inspiracje/laka-kwietna/. Natomiast jeśli chodzi o układ roślin najlepiej sprawdza się kompozycja piętrowa. Niskie rośliny sadzimy z przodu wyższe z tyłu. Rabata powinna być urządzona tak, aby każda roślina była widoczna i dobrze wyeksponowana. Ważne jest również, aby rabata zbudowana była z kilku, kilkunastu gatunków sadzonych w grupach, obok siebie. Dzięki temu całe założenie będzie spójne a jednocześnie naturalne. Dodatkowym urozmaiceniem będzie wkomponowanie w taką rabatę kilku gatunków traw ozdobnych, przez to rabata będzie lżejsza i bardziej czytelna.

 

Przykłady rabat łąkowych w ogrodach:

 

Źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186