Najpiękniejsze hortensje w ogrodzie

Najpiękniejsze hortensje w ogrodzie

Spośród oferowanych obecnie, trudno wybrać te hortensje, które są najpiękniejsze. Są jednak odmiany, które zdecydowanie wyróżniają się na tle pozostałych.

hortensje ogrodowe

Wielu wielbicieli ogrodów boi się tych roślin ze względu na często przykre doświadczenia z hortensjami ogrodowymi, które faktycznie są kapryśne i wymagające. Poniższy artykuł ma jednak na celu przedstawienie hortensji, które nie są problemowe w uprawie a jednocześnie, dzięki swoim walorom wizualnym, stanowią jedne z najpiękniejszych ozdobnych roślin ogrodowych.

Zalety hortensji

Najpiękniejsze hortensje w ogrodzie, a jednocześnie bohaterki tego artykułu, należą do hortensji bukietowych i drzewiastych.

Są to gatunki niemalże niewrażliwe na nasze, dość trudne warunki klimatyczne, a także odporne na choroby i szkodniki. Dodatkową ich bardzo ważną zaletą jest tolerancja na zacienienie, co jest bardzo istotą cechą zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z ogrodem w lesie (http://www.zielono-mi.waw.pl/porady-ogrodnicze/ogrod-lesny/ ). Większość z nich bowiem doskonale radzi sobie w półcieniu, a niektóre także w pełnym cieniu. To bardzo rzadka cecha u roślin tak wspaniale kwitnących. Hortensje te wyróżniają się pięknem i  obfitością kwitnienia a także jego długością (większość kwitnie od połowy lata do późnej jesieni). Nawet po kwitnieniu, kwiatostany mogą być ozdobą ogrodu w okresie zimowym albo dodatkiem do suchych bukietów. Jeszcze jedną ważną cechą tych roślin jest ich odporność na cięcie, co jest ważną zaletą zwłaszcza gdy mamy w ogrodzie ograniczoną ilość miejsca.

Najpiękniejsze hortensje drzewiaste

hortensja ‚Anabelle’

Do najbardziej popularnych hortensji drzewiastych należy odmiana o pięknych, kulistych, białych kwiatostanach: ‚Anabelle’. Jest to ok. 1-1,5 metrowy krzew o luźnym, często przewieszającym się pokroju (czasem ciężkie kwiatostany mogą wymagać podpierania). Odmiana ta wymaga stanowisk osłoniętych, gdyż w pełnym słońcu może jej być zbyt gorąco, co wpływa negatywnie na jej kwitnienie.

 

 

hortensja ‚Incrediball’

Młodszą i bardziej spektakularną siostrą poprzedniczki jest, coraz modniejsza ostatnio, odmiana ‚Incrediball’ o gigantycznych kwiatostanach wielkości sporej piłki. Hortensja ta nie ma sobie równych, jeśli chodzi o wielkość kwiatów i efektowność kwitnienia. Jest też sztywniejsza niż ‚Anabelle’.

 

Najpiękniejsze hortensje bukietowe

Spośród hortensji bukietowych, wybór najpiękniejszych jest znacznie trudniejszy. Nowych odmian jest z każdym rokiem coraz więcej.

hortensja ‚Vanille – Freise’

Bezsprzecznie jednak do tych wyróżniających się na tle pozostałych należy odmiana hortensji bukietowej ‚Vanille-Freise’. Wspaniała ze względu na oryginalne, zmieniające się w trakcie sezonu barwy kwiatostanów. Hortensja ta zaczyna bowiem swoje kwitnienie kolorem śnieżnobiałym by potem przejść poprzez kremowy do lekkiego różu, kończąc na intensywnie karminowym. Pokrój ma dość luźny i swobodny, co powoduje że wygląda w ogrodzie bardzo naturalnie.

 

hortensja ‚Limelight’

Piękną hortensją, o olbrzymich niekiedy rozmiarach kwiatów jest także odmiana ‚Limelight’. Ta odmiana również cechuje się zmiennością podczas sezonu, jednak już nie tak kontrastową jak opisywana poprzedniczka. Charakteryzuje ją też bardziej zwarty pokrój i sztywniejsze pędy. Jest to duży krzew, który bez cięcia może dorosnąć do kilku, nawet 3 metrów. Dlatego też na rynku pojawiają się już jej mniejsze klony jak odmiany ‚Bobo’ czy ‚Little Lime’.

 

 

Do innych pięknych hortensji zaliczyć możemy także hortensję wiechowatą odm. ‚Diamant Rouge’ o ciemno-różowym zabarwieniu kwiatów lub dużą odmianę ‚Phantom’ nieznacznie tylko przebarwiającą się. Znajdziemy także odmianę ‚Silver Dollar’, która wyróżnia się niezmiennym, białym kolorem kwiatów podczas kwitnienia.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186