Łąka kwietna

Czym jest łąka kwietna?

Łąka kwietna jest zbiorem roślin rosnących swobodnie na terenach polnych i przyleśnych. W naszym ogrodzie natomiast  jest miejscem o pięknym, wiejskim zapachu, gdzie przyroda żyje własnym życiem. Łąka kwietna jest świetnym sposobem na  przeniesienie do ogrodu naturalnego środowiska, które będzie chętne odwiedzane przez motyle czy pszczoły.

 

Łąka kwietna – ciekawa alternatywa dla trawnika

Dla osób, które posiadają duży ogród, łąka kwietna jest idealnym rozwiązaniem. Jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu i mniej kosztowna niż tradycyjny trawnik. Nie wymaga tak częstych zabiegów pielęgnacyjnych jak nawożenie, nawadnianie czy nawet koszenie, co przy dużych przestrzeniach jest dość istotne. Łąka kwietna nie wymaga praktycznie żadnego nawożenia jeśli założona jest na odpowiednim podłożu, a koszenie jej ogranicza się do kilku w roku w zależności od rodzaju łąki. Decydując się więc  na takie rozwiązanie nie tylko zaoszczędzimy czas i pieniądze, ale również możemy stać się właścicielami oryginalnej, bardzo dekoracyjnej przestrzeni w ogrodzie.

Zakładanie i pielęgnacja łąki kwietnej

Miejsce pod łąkę należy wcześniej odpowiednio przygotować, to znaczy usunąć wszelkie chwasty, a samo podłoże zaorać, lub przekopać ziemię ręcznie łopatą. Ważne aby ziemia była rozkruszona i napowietrzona, by nasiona traw swobodnie mogły kiełkować. Na tak przygotowanym podłożu możemy wysiać odpowiednio wybraną mieszankę traw łąkowych.

Wysiewając nasiona dobrze jest zmieszać je z piaskiem czy trocinami, wtedy możemy mieć pewność, że wysiejemy nasiona równomiernie na całej powierzchni. Po wysiewie nasiona nie powinny być przykryte ziemią. Wystarczy tylko ubić całą powierzchnie, aby zapobiec wypłukaniu przez wodę.

Pielęgnacja łąki kwietnej ogranicza się praktycznie tylko do koszenia dwa razy w roku, oraz w przypadku bardzo upalnych i suchych okresów, podlania raz w tygodniu całej łąki.  Ścieżki pomiędzy możemy kosić kilka razy w sezonie, aby ułatwić komunikację. Ważne jest, aby skoszonego materiału nie grabić, tylko pozostawić na kilka dni, aby skoszone rośliny zaschły i wysypały nasiona, po tym czasie możemy pozbyć się już suchego materiału.

Większość roślin łąkowych jest wieloletnich, jednak niektóre z nich kwitną dopiero po dwóch latach od wysiewu.

Łąka kwietna to bardzo oryginalne miejsce w ogrodzie. Różnorodność kolorów i delikatność zachęca do spacerów pośród wysokich kwiatów. Dodatkowo stanowi połączenie ze światem natury, ponieważ łąka kwietna wabi wiele gatunków pożytecznych owadów.

 

Przykłady zastosowania łąki kwietnej w ogrodzie:

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186