Trejaże i pergole w ogrodzie

Elementy małej architektury takie jak pergole i trejaże są ciekawą formą urozmaicenia naszego ogrodu. Przy ich pomocy możemy zasłonić niechciane, mniej atrakcyjne miejsca w ogrodzie tworząc ażurową, ozdobną przesłonę. Natomiast przy dużych założeniach ogrodowych mogą wydzielać kameralną przestrzeń do odpoczynku. Dodatkowo trejaże i pergole w ogrodzie pełnią rolę podpory dla roślin pnących. Można na nich zaprezentować szeroką gamę pnączy, czy roślin jednorocznych o zwisających pędach.

 

 

 

 

Pergola i trejaż, co to takiego?

Pergola i trejaż to elementy, które mają zbliżoną konstrukcje natomiast trochę odmienne funkcje.  Dzięki zastosowaniu trejaży możemy podkreślić ciąg ścieżek w ogrodzie, zastosować je jako tło dla godnych uwagi roślin, lub odwrotnie – zasłonić to czego nie chcemy uwydatniać.

Pergola natomiast jest pewnego rodzaju bramą, która prowadzi nas do innej części ogrodu. Zastosowana przy tarasie jest elementem wiążącym ogród z budynkiem, może być  również ramą dla atrakcyjnego widoku, czy ławki służącej do odpoczynku w zacisznym miejscu.

Pergole i trejaże w ogrodzie tak samo jak pozostałe elementy małej architektury muszą nawiązywać do całości założenia. Współgrać z ogrodem. Jest to bardzo ważne, ponieważ pełnią one funkcję zasłony, roślinnej izolacji ,nie mogą więc za bardzo odwracać uwagi i odstawać od reszty ogrodu. Całość powinna być spójna i harmonijna.

 

 

Jaki styl wybrać?

W tradycyjnych ogrodach dobrze sprawdzą się  drewniane, zaokrąglone,  pergole. Natomiast w nowoczesnych, geometrycznych założeniach najlepiej dobrać metalową konstrukcje o prostokątnym lub bardziej oryginalnym kształcie.

Przy wyborze pergoli czy trejażu należy również zwrócić uwagę na pozostałe elementy znajdujące się w ogrodzie, takie jak ławka czy ogrodzenie.  Jeśli ogrodzenie jest mało przepuszczalne, warto podkreślić to pergolą  w podobnym stylu, solidną, drewnianą, najlepiej w tym samym lub podobnym kolorze pergolą. Jeśli natomiast w ogrodzie , gdzie elementy małej architektury są delikatne i ażurowe, wtedy najlepiej zastosować subtelną, zlewającą się z otoczeniem pergolę metalową.

 

 
 
 
 
 
Przykłady zastosowania pergoli w ogrodzie:
Przykłady zastosowania trejaży w ogrodzie:

Pergola lub trejaż są dobrym pomysłem na urozmaicenie każdego ogrodu, dodają mu tajemniczości, oraz pomagają w tworzeniu dodatkowych wnętrz w naszym ogrodzie. Warto pomyśleć o takiej formie zaaranżowana przestrzeni w swoim ogrodzie.

 

Źródło fotografii : https://pl.pinterest.com
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186