Trawy w ogrodzie jako motyw jesienny

Trawy ozdobne wzbogacają nasz ogród na wiele sposobów. Ozdobą są liście, kwiatostany jak również sam pokrój rośliny. Są dekoracją nie tylko w okresie kwitnienia, ale także dekorują rabatę wspaniałymi jesiennymi barwami liści.

Wiele gatunków traw ma wspaniałe, dekoracyjne kwiatostany wyrastające ponad liście i swobodnie unoszące się przy każdym podmuchu wiatru. Większość traw kwitnie i owocuje w okresie letnim, jednak największa paleta barw powstaje podczas dojrzewania. Kwiatostany przebarwiają się wtedy od jaskrawożółtego, poprzez złoty, miedziany aż po czerwonobrązowy. Tak wybarwione trawy pięknie komponują się w naszym ogrodzie w towarzystwie chryzantem czy wrzosów.

Trawy ozdobne współgrają z mało wymagającymi, barwnymi bylinami i tak na przykład rozplenice dobrze wyglądają w towarzystwie rozchodników, miskanty z rudbekiami i jeżówkami, lub z  kosodrzewiną i różami okrywowymi. Delikatny, zwiewny pokrój traw dobrze kontrastuje z bylinami o dużych, barwnych liściach takich jak hosta czy bergenia.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie traw ozdobnych na dużych rabatach kwietnych. Nadają one subtelny efekt łąki, a sam pokrój traw „rozluźnia” całą rabatę. Innym pomysłem na trawy  jest posadzenie ich przy zbiorniku wodnym, wtedy uzyskamy bardziej naturalne, kameralne miejsce w ogrodzie.

Najefektowniejsze barwy jesienne mają zwykle te trawy, które rosną na stanowisku słonecznym. W zależności od przebiegu pogody barwy jesienną mogę być mniej lub bardziej intensywne. Razem z kwitnącymi jesienią bylinami oraz krzewami i drzewami o przebarwiających się liściach,  trawy tworzą atrakcyjne dopełnienie obrazu pięknej polskiej jesieni w naszym ogrodzie.

 

Kilka przykładów rabat z zastosowaniem traw ozdobnych:

Trzeba także pamiętać, że wiele traw zachowuje swój atrakcyjny wygląd również zimą. Szron i śnieg zalegający na zbrązowiałych liściach traw tworzy nastrojowy akcent wizualny.  Warto więc wstrzymać się z przycinaniem traw aż do wiosny i cieszyć się pięknym oszronionym krajobrazem.  Dodatkowo zostawione na okres zimowy zeschnięte liście traw tworzą naturalne okrycie zimowe.

Bibliografia:

  • Leyhe U., 2007, Trawy i Paprocie, MUZA SA, Warszawa
  • Molzer V.,1983, Kwitnący ogród, PWRiL, Warszawa

Źródło fotografii:

  • https://pl.pinterest.com
  • źródła własne
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186