Dokarmianie ptaków

Na zewnątrz coraz zimniej. Śniegu spadło na razie mało, ale niektórzy wciąż liczą na prawdziwą zimę. Jednak nasz ogród przydomowy przestał już nas przyciągać, tyloma co w sezonie wegetacyjnym, atrakcjami. Zabajmy, by nawet w zimie ciągle coś się w nim działo. Jedym z rozwiązań jest zbudowanie i zainstalowanie karmnika dla ptaków. Nie tylko zwabimy do ogrodu, ciekawe do obserwacji, zwierzęta i zapewnimy im trudny do zdobycia pokarm, ale również, szczególnie jeśli mamy dzieci, będziemy mieć propozycję ciekawej zabawy – budowy karmnika, nauczymy dzieci poczucia obowiązku i uatrakcyjnimy przestrzeń ogrodu.

Dokarmianie ptaków jest bardzo ważne. Jeśli świat zostanie zasypany białym puchem, a mróz trzyma, ptakom ciężko jest przetrwać. Poszukiwanie pokarmu zostaje utrudnione przez zalegający śnieg, pod którym uwięzione zostają ewentualne przysmaki. Zwierzęta przylatują wówczas w okolice naszych domów, ponieważ wiedzą, że tu najłatwiej o znalezienie czegoś do jedzenia. Jeśli zaczniemy dokramiać ptaki, ważne, abyśmy nie zapominali dokładac pokarmu, ponieważ może okazać się to dla nich zgubne.

Kiedy dokarmiać ptaki?

Ptaki powinniśmy dokarmiać tylko wtedy kiedy spadnie śnieg i znalezienie jedzenia staje się dla nich niemożliwe. W przypadku braku opadów, ptaki powinny radzić sobie same – nie przyzwyczajajmy ich do zbyt łatwego pozyskiwania pokarmu – możemy wyrządzić im krzywdę, jeśli będą zbyt pewne zasilanego przez nas źródła jedzenia.

Czym karmić ptaki?

Do karmnika należy wkładać naturalne pokarmy takie jak np. zboża, ziarna, nasiona, różnego rodzaju kasze, płatki owsiane, orzechy. W sklepach można też nabyć mieszanki ziaren dla dzikich ptaków.

W czasie zimy dla ptaków dobre będą również tłuszcze zwierzęce np. słonina, łój czy nasiona lub orzechy zatopione w tłuszczu. Warto pamiętać by słonina nie zjełczała, w związku z tym może wisieć maksymalnie 2-3 tygodnie.

Nie tylko pokarmy, które włożymy do karmnika są pomocne ptakom w przetrwaniu zimy. Również sadzenie roślin, których owoce zostają na gałązkach aż do wiosny, będzie pomocne i będziemy mieć czym poczęstować naszych małych gości. Wśród roślin, których owoce są pokarmem dla ptaków można wyróżnić: berberysy, buki, cisy, czarne bzy, czereśnie ptasie, derenie, irgi, jałowce, jarzębiny, głogi, kaliny, ligustry, ogniki,  oliwniki, winobluszcz i winorośl.

Przygotowując pokarm dla ptaków należy pamiętać by nie przedobrzyć, ponieważ może okazać się, że wyrządzimy tym więcej szkód, niż pożytku. Solone przysmaki takie jak orzeszki, posolona słonina czy chleb nie są odpowiednim pokarmem!

Jak może wygladac karmnik dla ptaków?

źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/

tekst: Anna Lebiedzińska

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186