Ogrodowy plac zabaw dla dzieci

Ogród to nie tylko trawnik otaczający nasz dom, ale również dodatkowe wnętrze do zagospodarowania. Często chcemy, żeby znalazła się tam altana, ogródek warzywny czy element wodny. Dysonując prywatną przestrzenią na świeżym powietrzu zaaranżujmy fragment do zabawy dla naszych dzieci czy wnuków. Atrakcyjne urządzenie takiego miejsca sprawi, że dzieci będą bawić się tam gdzie chcemy, nie psocąc w domu i nie niszcząc innych części ogrodu.

Jak wybrać odpowiednie miejsce?

Miejsce na plac zabaw powinno być dobrze widoczne z tarasu, okna kuchni lub salonu, tak, aby można było kontrolować bezpieczeństwo, bawiących się w ogrodzie, dzieci.

Warto by takie miejsce nie było usytuowane w pełnym słońcu, zadbajmy by w okolicy znajdowało się, rzucające cień, drzewo lub zainstalujmy parasol ogrodowy.

Jak wyposażyć plac zabaw?

Plac zabaw powinien rosnąć razem z dziećmi. Jego elementy powinny być więc od początku dopasowane do zmieniających się potrzeb naszych pociech lub powinniśmy je wymieniać razem z dorastaniem dzieci.

Dla najmłodszych można wstawić do ogrodu piaskownicę, plastikowe zabawki takie jak niskie bujaki czy zjeżdżalnie. Nie zapominajmy, że najmłodsze dzieci, dla których takie zabawki będą odpowiednie, powinny bawić się pod czujnym okiem rodziców.

Wraz ze wzrostem dzieci plastikowe zabawki możemy wymienić na bardziej trwałe elementy, zrobione np. z drewna, takie jak huśtawki, domki ze zjeżdżalniami czy drabinkami.

Starsze dzieci często zaczynają już bawić się same, nie potrzebna im piaskownica czy domek z drabinkami, ale ścianka do wspinania czy domek na drzewie mogą stanowić atrakcję.

Warto również zostawić pewną przestrzeń, która będzie porośnięta tylko trawnikiem. Tu będzie można grać w przeróżne gry, rozstawić dmuchany basen czy trampolinę.

ALTERNATYWA

Poza wstawieniem tradycyjnych elementów wyposażenia placów zabaw jest szereg możliwości, nie tylko stanowiących atrakcję, ale również kształcących nasze dzieci – można zaaranżować naturalny plac zabaw.

Labirynty między roślinnością, łąka kwietna na której można szukać biedronek i łapać motyle, kamienie, żwir i drewniane kłody, wyznaczające tor przeszkód, to tylko niektóre pomysły do zastosowania w ogrodzie.

Dodatkową atrakcją może być samodzielne wybudowanie domku na drzewie czy zrobienie szałasu, w którym później będzie można się chować. Ciekawym pomysłem jest również zrobienie obozowiska w ogrodzie – rozstawienie namiotu i pozwolenie dzieciom traktować go jako ich wakacyjny pokój. Pozwólmy dzieciom na narysowanie „klas” na podjeździe – deszcz szybko zmyje kredowe rysunki, a dzieci do tego czasu będą miały wspaniałą zabawę.

Ciekawym pomysłem jest również zrobienie obozowiska w ogrodzie – rozstawienie namiotu i pozwolenie dzieciom traktować go jako ich wakacyjny pokój.

Istnieje również wiele pomysłów z wykorzystaniem różnego rodzaju lin. Niekiedy działka zlokalizowana na skarpie może stać się sprzymierzeńcem.

Warto by, szczególnie w okolicy placu zabaw, posadzić rośliny, które będą bezpieczne i przydatne do zabawy dla dzieci. Nie sadźmy tutaj roślin trujących lub kłujących. Pomyślmy o dębach, kasztanowcach, brzozach czy wierzbach, których gałązki mogą posłużyć jako materiał do tworzenia wiklinowych dzieł; jodłach, których miękkie igły świetnie nadadzą się jako składnik piaskowej zupy; kolorowo kwitnących bylinach i trawach ozdobnych.

A co z nawierzchnią?

Najczęściej nawierzchnią na placu zabaw w ogrodzie prywatnym jest trwanik. Jest to dobre rozwiązanie ponieważ ewentualny upadek na trawę jest stosunkowo bezpieczny. Warto jednak pamiętać, aby zainstalowany system nawadniania trawnika uwzględniał wstawienie urządzeń do zabawy. Jeśli go nie dostosujemy, nawadnianie może nie działać w oczekiwany sposób i nie podlewać całej powierzchni trawnika. Polecana nawierzchnia z piasku jest nieco gorsza – piasek przesypuje się tam gdzie nie powinien, a upadek jest trochę bardziej bolesny, ale nie wyklucza to stosowania jej. W ofertach sprzedawców są również miękkie kostki, płyty czy wylewane na miejscu sztuczne nawierzchnie bezpieczne. Warto jednak dobrze przemysleć takie rozwiązanie – jest nie tylko bardziej kosztowne w założeniu, ale również w kolejnych latach, gdy pociechy podrosną, trudniej przearanżować miejsce placu zabaw. Nawierzchnie sztuczne zdecydowanie lepiej nadają się do publicznych placów zabaw.

BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa na miejscu zabaw dla dzieci. Warto pamiętać o strefach bezpieczeństwa wyznaczonych w specyfikacjach kupowanych urządzeń do zabawy. Jeżeli nie wiemy jaką strefę należy zachować, powinniśmy ustawić urządzenia w taki sposób, aby dookoła zachować około 1,5-2m wolnych od innych elementów.

 

Podsumowując, w kwestii placów zabaw dla dzieci możliwości są nieograniczone. Do wyżej opisanych pomysłów można dodać również kaskadę wodną, wykonaną na potrzeby zabaw czy różnego rodzaju ozdoby takie jak własnoręcznie pomalowane elementy. Czym bardziej oryginalny i rozmaicony plac zabaw uda nam się stworzyć, tym chętniej nasze dzieci będą spędzały w nim czas.

Warto pamiętać o edukacyjnej roli placu zabaw

Źródło zdjęć: https://pl.pinterest.com/

Autor: Anna Lebiedzińska

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186