Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe spełnia w przestrzeni naszego ogrodu przydomowego trzy podstawowe funkcje: pierwsza związana jest bezpieczeństwem, druga – z funkcjonalnością ogrodu po zmroku, a trzecia – z estetyką.
Oświetlenie furtki, drzwi wejściowych, podjazdu, ścieżek do drzwi czy schodów wejściowych umożliwia korzystanie z tych elementów po zajściu słońca, ale również zapewnia poczucie bezpieczeństwa – sprawia że mamy ogląd na to kto wchodzi na naszą posesję. Projektując oświetlenie furtki i drzwi wejściowych warto pamiętać o tym, aby światło padało na dzwonek, klamkę i zamek oraz na podest wejściowy. Myśląc o podświetleniu podjazdu, ścieżek do drzwi czy schodów, można wybierać spośród wielu róznych rodzajów oświetlenia np. oświetlenie w nawierzchi, różnego rodzaju słupki oswietleniowe i lampy. Warto pamiętać że musi być ono zamontowane tak, by nie oślepiać użytkowników.

Oświetlenie tarasu, altany czy innych miejsc wypoczynkowych zlokalizowanych w ogrodzie zapewnia wygodne korzystanie z nich po zmroku. Stanowi element zapewniający zarówno bezpieczeństwo jak i podnosi walory estetyczne. Również w tym przypadku warto pamiętać, aby zainstalowane elementy oświetleniowe nie oślepiały użytkowników, a podkreślały miejsca mało widoczne po zmroku.

Oświetlenie pozostałej części ogrodu – podświetlenie wybranych roślin, elementów wodnych, ścianek czy innych elementów wyposażenia nadaje przestrzeni swoistego charakteru. Aby stworzyć niepowtarzalny klimat wystarczy jedynie kilka punktów oświetleniowych – kiedy będzie ich za dużo, ogród stanie się za jasny i zabraknie w nim interesującej gry światła i cienia.

Projektując ogród warto zastanowić się nad odpowiednim dobraniem oświetlenia. Ma ono niewątpliwie wiele zalet, ale należy pamiętać, ze rozświetlenie ogrodu nie tylko zwiększa koszty utrzymania domu, ale również wabi owady. Jednak odpowiedni projekt oświetlenia zapewni wygodne korzystanie z przestrzeni ogrodowej i podniesie walory estetyczne miejsca.

Źródło zdjęć: pl.pinterest.com

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186