Ogrody deszczowe

Ciekawym rozwiązaniem proekologicznym, możliwym do zastosowania w każdym ogrodzie przydomowym, jest ogród deszczowy.

Co to takiego jest?

Jest to prosty system bioretencyjny – obniżony fragment gruntu lub pojemnik, obsadzony roślinnością. Jego zadaniem jest zbieranie wód opadowych spływających z nieprzepuszczalnych części działki (budynek, nawierzchnie) i filtrowanie ich. Dzięki temu mniej wody trafia do kanalizacji, a więcej zatrzymywane jest w krajobrazie. Wodę retencjonowaną przez ogród deszczowy można również wykorzystywać do podlewania pozostałych części ogrodu.

Ogród deszczowy jest nie tylko rozwiązaniem proekologicznym, chroniącym zasoby wód gruntowych i zmniejszającym koszt zużycia wody oraz oczyszczania ścieków. Może być również atrakcyjnym elementem podwyższającym walory estetyczne ogrodu. Można mu nadać różnorodną formę – tak, aby pasował zarówno do układu swobodnego jak i geometrycznego. Warto podkreślić, że dobrze zaprojektowany ogród deszczowy nie będzie wymagał częstych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak nawożenie czy podlewanie.

(źródło zdjęć: pl.pinterest.com)

Jak wyglądają ogrody deszczowe od strony technicznej??

Ogrody deszczowe budowane w gruncie

(źródło: http://uslugiekosystemow.pl/sites/default/files/02_w_gruncie.pdf)

Ogrody deszczowe w pojemnikach

(źródło: http://uslugiekosystemow.pl/sites/default/files/01_w_pojemnikach.pdf)

Nie należy obawiać się dużej liczby komarów – dzięki drenażowi, skomponowanemu z warstw piasku i żwiru, woda w ogrodzie deszczowym utrzymuje się jedynie ok. 2 dni. Tak krótki czas sprawia, że różnego rodzaju insekty nie zdążą się rozwinąć. Ale dzięki odpowiednio dobranym gatunkom rośllin, może stać się miejscem wabijącym motyle.

(źródło zdjęć: pl.pinterest.com)

Zamiast tradycyjnej rynny prowadzącej wodę do ogrodu deszczowego można zastosować ciekawe i niekonwencjonalne pomysły:

(źródło zdjęć: pl.pinterest.com)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186