Ciekawym rozwiązaniem proekologicznym, możliwym do zastosowania w każdym ogrodzie przydomowym, jest ogród deszczowy.
Co to takiego jest?
Jest to prosty system bioretencyjny – obniżony fragment gruntu lub pojemnik, obsadzony roślinnością. Jego zadaniem jest zbieranie wód opadowych spływających z nieprzepuszczalnych części działki (budynek, nawierzchnie) i filtrowanie ich. Dzięki temu mniej wody trafia do kanalizacji, a więcej zatrzymywane jest w krajobrazie. Wodę retencjonowaną przez ogród deszczowy można również wykorzystywać do podlewania pozostałych części ogrodu.
Ogród deszczowy jest nie tylko rozwiązaniem proekologicznym, chroniącym zasoby wód gruntowych i zmniejszającym koszt zużycia wody oraz oczyszczania ścieków. Może być również atrakcyjnym elementem podwyższającym walory estetyczne ogrodu. Można mu nadać różnorodną formę – tak, aby pasował zarówno do układu swobodnego jak i geometrycznego. Warto podkreślić, że dobrze zaprojektowany ogród deszczowy nie będzie wymagał częstych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak nawożenie czy podlewanie.
(źródło zdjęć: pl.pinterest.com)
Jak wyglądają ogrody deszczowe od strony technicznej??
Ogrody deszczowe budowane w gruncie
(źródło: http://uslugiekosystemow.pl/sites/default/files/02_w_gruncie.pdf)
Ogrody deszczowe w pojemnikach
(źródło: http://uslugiekosystemow.pl/sites/default/files/01_w_pojemnikach.pdf)
Nie należy obawiać się dużej liczby komarów – dzięki drenażowi, skomponowanemu z warstw piasku i żwiru, woda w ogrodzie deszczowym utrzymuje się jedynie ok. 2 dni. Tak krótki czas sprawia, że różnego rodzaju insekty nie zdążą się rozwinąć. Ale dzięki odpowiednio dobranym gatunkom rośllin, może stać się miejscem wabijącym motyle.
(źródło zdjęć: pl.pinterest.com)
Zamiast tradycyjnej rynny prowadzącej wodę do ogrodu deszczowego można zastosować ciekawe i niekonwencjonalne pomysły:
(źródło zdjęć: pl.pinterest.com)
Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie
Napisz do nas Zadzwoń do nas