Woda w ogrodzie

Najbardziej atrakcyjnym i przyciągającym największą liczbę ludzi elementem, zarówno w przestrzeni miejskiej jak i w ogrodzie prywatnym, jest WODA. Uwielbiamy spędzać wolny czas nad morzem, rzeką, jeziorem, przy fontannie, stawie czy oczku wodnym.
Dlatego, dla uatrakcyjnienia przestrzeni ogrodu, warto wprowadzić element wodny.

Jakie formy mamy do wyboru?
– oczka wodne
– strumyki
– fontanny, kaskady wodne
– baseny

Najbardziej popularne są oczka wodne. Mogą mieć różnorodną formę , która powinna komponować się z charakterem ogrodu. Często są dodatkowo urozmaicane pozostałymi rodzajami elementów wodnych: strumykami, fontannami czy kaskadami.
Do ogrodów swobodnych polecamy:

Umocnienie brzegów wykonane jest zazwyczaj za pomocą kamieni, które jednocześnie stanowią element dekoracyjny. Rośliny sadzimy wówczas rzadko, tak aby ich nie zasłaniały. Jesli nie chcemy, żeby kamienie były widoczne, rośliny można posadzić gęściej, aby rozrastające się gatunki zasłoniły brzegi. Jeśli brzeg ma być mniej naturalny, nieobsadzony roślinnością, jako umocnienia brzegów stosuje się również kostki lub płyty – materiały służące jako nawierzchnie.

 

Do ogrodów nowoczesnych polecamy:

Woda, w ogrodach nowoczesnych, pojawia się zazwyczaj w geometrycznych zbiornikach. Jej granice są mocno podkreślone, nie zasłaniane nasadzeniami roślinnymi. Dodatkowymi dekoracjami mogą być różnego rodzaju kaskady i fontanny projektowane w ciekawych formach.

 

Do ogrodów orientalnych proponujemy:

Woda w ogrodach orientalnych to bardzo ważny element. Często nie jest to zwyczajne oczko wodne, ale połączenie takiej formy ze strumykiem czy kaskadą wodną. Dodatkowo w takich ogrodach, elementy wodne uatrakcyjnione są przez mostki czy kamienne przejścia, a także różnego rodzaju figurki czy rzeźby.

 

Woda w ogrodzie pojawia się również w postaci basenów. Jest to forma typowo rekreacyjna i niestety nieczęsto stosowana w polskich ogrodach ze względu na warunki klimatyczne.

Woda, jest więc ważnym elementem, wprowadzającym „życie” do naszego ogrodu. Jeśli jednak, na razie, nie możemy pozwolić sobie na taką inwestycję – pozostaje nam zbudować sobie oczko wodne, takie jak to przedstawione na sąsiednim zdjęciu.

 

 

 

 

 

 

 

(źródło zdjęć: https://www.pinterest.com, http://stylowi.pl)

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186