Ogródek warzywny

Ogródek warzywny to ciekawy element, na który warto przewidzieć miejsce w swoim ogrodzie przydomowym. Jednak źle urządzony może skutecznie oszpecić nasz ogród! Jak zaaranżować warzywnik i jak dbać o niego, aby pełnił swoją funkcję i stanowił ozdobę naszego ogrodu?

Zacznijmy od interesującej aranżacji!

Na ogródek warzywny możemy przeznaczyć dowolną część naszego ogrodu, oddzielić ją płotkiem i zaprojektować tak, by grządki układały się w interesujący dla oka kształt. Pamiętajmy jednak, że poza wieloma korzyściami takimi jak własne, ekologiczne owoce i warzywa, posiadanie warzywnika ma również kilka „wad”. Przede wszystkim ogródek warzywny wymaga stałej pielęgnacji i opieki. Praca w ogródku nie kończy się na wiosennym przygotowaniu gleby, nawiezieniu kompostem lub obornikiem i wysianiu lub posadzeniu roślin. Przez cały okres wegetacji, nawet do późnej jesieni, musimy liczyć się z koniecznością usuwania chwastów i zbyt mocno rozrastających się roślin, nie mówiąc już o częstym podlewaniu.

Tym, którzy czynności te postrzegają jako czystą przyjemność, polecamy założenie większych warzywników. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy jak dużo czasu należy poświęcić na pielęgnację ogrodu warzywnego, aby jednocześnie wyglądał efektownie i dawał oczekiwany plon. 

Jeżeli okaże się, że nie mamy czasu na wielogodzinną pielęgnację ogródka warzywnego, warto rozważyć zasadzenie warzyw w pojemnikach – zajmą zdecydowanie mniej miejsca, będą estetycznie wyglądały a pielęgnacja będzie ułatwiona.

Natomiast, jeśli nasz ogród jest mały i poszukujemy rozwiązań, które zaspokoją wszystkie nasze potrzeby, a jednocześnie oszczędzą jak najwięcej miejsca, warto przyjrzeć się następującym przykładom:

Jak widać na zdjęciach, nawet skromne 5 m2 wystarczy na założenie całkiem pokaźnego i efektownie wyglądającego warzywnika. Oczywiście czym mniejsza powierzchnia przeznaczona na ogród warzywny tym mniej pracy przy jego pielęgnacji. Przed założeniem warzywnika, warto więc zastanowić się jak dużo czasu będziemy mogli mu poświęcić i w zależności od tego i powierzchni jaką dysponujemy, wybrać stosowne rozwiązanie.

Kiedy zdecydujemy się na formę, jaką chcemy nadać naszemu ogródkowi warzywnemu, warto zwrócić uwagę na rzeczy takie jak stanowisko oraz gleba!

Dobór odpowiedniego stanowiska jest bardzo ważny! Powinno być to miejsce nasłonecznione, osłonięte od wiatru, zlokalizowane w sporej odległości od ulicy, dużych drzew i krzewów. Należy wziąć pod uwagę również kwestie techniczne – np. czy warzywnik nie znajduje się za daleko od domu czy źródła wody?

Jeśli wybieramy opcję założenia ogródka warzywnego w gruncie, należy wymieszać glebę macierzystą z kompostem lub torfem. Jeśli mają to być pojemniki, należy wypełnić je ziemią próchniczą – jest ona żyzna, przepuszczalna i szybko się nagrzewa. Warto pamiętać, że gleba, w której chcemy posadzić warzywa powinna być rozluźniona oraz odpowiednio nawieziona.

Na koniec musimy odpowiedzieć na ważne pytanie: jakie owoce i warzywa wybrać do uprawy? Oczywiście najłatwiejszą odpowiedzią jest: takie, które lubimy i jemy najczęściej. Ale oprócz tego warto zwrócić także uwagę na łatwość uprawy. Do roślin, które najprościej nam będzie uprawiać należą: szczypiorek, rzodkiewka, koperek, szpinak, rukola, sałata, ogórki, dynia, fasolka szparagowa, pomidory, cukinia i oczywiście zioła. Z owoców warto zwrócić uwagę na borówkę amerykańską oraz maliny. Ciekawą rośliną jest również aktinidia, której owoce przypominają małe kiwi.

 

Źródło zdjęć: http://www.pinterest.com

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186