Leśny ogród nad Bugiem

Ogród nad Bugiem został zaprojektowany przez Pracownie Sztuki Ogrodowej, który wpasowuje się w projekt nowoczesnego domu zaprojektowanego przez Ryszarda i Jakuba Szczęsnego. Teren opracowania w wyraźny sposób dzieli się na dwa odbiegające od siebie charakterem części. W jednej z nich znajduje się dom w stylu wiejskiej chaty, drugą zajmuje gęsty, mieszany młodnik. Obie części łącznie zajmują powierzchnię 18330m2.

Koncepcja ogrodu została zdeterminowana przez specyficzny charakter działki, występujące tu wiosną podtopienia oraz oryginalną formę projektowanego budynku. Najmocniejszym elementem kompozycji jest projektowany budynek w kształcie litery X, położony na dwóch krzyżujących się ze sobą osiach.

Założenie zieleni zakłada jak najmniejszą konkurencję w stosunku do projektu domu. Koncepcja opiera się na rozsianych po całym terenie opracowania elipsach o różnym programie i różnej strukturze roślinności, spiętych częściowo przez eliptyczną obwodnicę pozwalającą obejść cały ogród.

Ze względu na późniejszą niż ogród realizację projektowanego budynku opracowanie zostało podzielone na etapy.

W pierwszej kolejności wykonaliśmy „ogród wiejski” otaczający istniejącą chatę. Posadzone tu rośliny nawiązują do charakteru wiejskiego, kolorowego ogrodu, otoczonego w całości niskim, wiklinowym płotkiem. Komunikacja dookoła domu została wykonana z bruku kamiennego, który dodatkowo podkreśla naturalny charakter całości.

W pobliżu domu znajduje się „ogród warzywny”. Przewidziano tu nasadzenia drzew i krzewów owocowych, oraz pół formowany żywopłot z aronii i róż. Drewniana palisada dodatkowo podkreśla eliptyczny kształt, powtarzający się w całym projekcie.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w twojej przeglądarce.   Zamknij

Skontaktuj się
z nami

Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie

Napisz do nas Zadzwoń do nas
+48 607 373 186