Ogród naturalistyczny w Izabelinie powstał na obszarze zaniedbanej działki, znajdującej się obok domu i istniejącego już ogrodu.
Właścicielom zależało na tym, aby nowy ogród ściśle nawiązywał do już istniejącej części, oraz pobliskiego Kampinosu.
Inwestorzy od początku bardzo zaangażowali się w realizację projektu i precyzyjnie mówili o swoich oczekiwaniach i pomysłach. Naszym zadaniem było, poprzez wizualizacje i wyszukiwanie inspiracji, zobrazować te wizje, aby później móc je zrealizować.
Z założenia ogród miał być naturalistyczny, swobodny, kwitnący i kolorowy. Z tego względu linie w ogrodzie poprowadzone są naturalnie, a rabaty wypełnione dużą ilością kwitnących bylin.
Centralnym i najważniejszym elementem ogrodu jest dwupoziomowy zbiornik wodny, z kaskadą, przelewającą wodę z wyższego piętra na niższe. Linie brzegowe zostały podkreślone przez nieregularne głazy, oraz drewniany taras z którego można patrzeć na płynącą wodę, słuchać jej dźwięku, lub zanurzyć w niej stopy.
Nad brzegiem zbiornika wodnego stanęła beczka z podgrzewaną wodą oraz domek grillowy. Dzięki tym wszystkim elementom stworzone zostało miejsce, gdzie właściciele będą spędzać najwięcej czasu, ciesząc się widokiem całego ogrodu i słuchając szmeru płynącej wody.
Kamienne ścieżki podkreślają drewniane pergole. Dzięki ich przemyślanemu usytuowaniu, oprócz wartości wizualnej pełnią jeszcze inne funkcje. Jedna z nich zasłania ogród od strony ulicy, pod drugą stanęła ławeczka z której można podziwiać kaskadę z zupełnie innej strony, trzecia zaś kieruje do głównego miejsca w ogrodzie, tarasu.
Bryły kamienne wokół oczka wodnego nawiązują także do murowanego kręgu w innej części ogrodu, który może służyć jako ławka, kącik refleksji, lub jako miejsce na małe ognisko.
Jest to zakątek do którego można wejść z głównego ciągu komunikacyjnego i pobyć chwilę sam na sam z myślami, oraz pooddychać przyjemnym zapachem lawend.
Ponieważ teren inwestycji był bardzo zaniedbany, całą pracę trzeba było wykonać od podstaw. Prace rozpoczęto od uprzątnięcia, oczyszczenia i wyrównania terenu. Następnie wyznaczono ścieżki, rabaty oraz miejsce pod zbiornik wodny. Kolejnym etapem było wykonanie elementów małej architektury ogrodowej, czyli ścieżek kamiennych, schodków, murków, oczka wodnego, a także równolegle wybudowanie tarasu wraz z banią i domkiem grillowym.
Dopiero później, przyszedł czas na sadzenie roślin i zakładanie trawników. Dobrze że inwestorzy nie bali się sadzić dużych roślin, dzięki czemu ogród od razu prezentuje się bardzo dobrze.
Oprócz tworzących szkielet roślinny dużych drzew, takich jak np. sosna czarna, tulipanowiec amerykański odm. ‘Fastigiata’, klon pospolity odm. ‘Drummondii’, klon tatarski odm. ’Hot Wings’, rabaty wypełniają też krzewy ozdobne, takie jak np. krzewuszki cudowne, jałowce, cisy, hortensje, kosodrzewiny, lilaki ‘Palibin’, i wiele innych.
Ponieważ ogród z założenia miał być kwitnący i barwny, na wielu rabatach królują kolorowe byliny, takie jak np. szałwie, ostróżki, lawendy, krwawniki, astry, krokosmie, róże, jeżówki purpurowe, rudbekie a także, jako wypełnienie trawy ozdobne takie jak miskanty, rozplenice, śmiałek darniowy, czy kostrzewy Gaultiera. Wyjątkowo ozdobnym miejscem jest rabata kwietna o powierzchni 60 m2 znajdująca się zaraz przy oczku. Oprócz bylin kwitnących od maja do października, zostało wsadzonych tu 400 szt cebulek, by już wczesną wiosną podziwiać kwitnące łany. W całym ogrodzie w różnych miejscach zostało posadzonych 1000 szt cebulek. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę.
Całość dopełnia subtelne oświetlenie – kilka sztuk dopasowanych do stylu ogrodu latarni, kilka dużych halogenów, podświetlających najpiękniejsze okazy drzew, a także mniejsze halogeny i słupki oświetleniowe. Dla wygody inwestorów zainstalowany został także system automatycznego nawadniania.
W ogrodzie jest właściwie wszystko, o czym może zamarzyć jego użytkownik. Dzięki wspaniałym inwestorom, którzy jasno sprecyzowali swoje potrzeby i oczekiwania, ale byli również otwarci na nasze pomysły i sugestie, udało się stworzyć spójną, harmonijną i wyjątkową przestrzeń, nie czuje się przesytu i chce się tu spędzać czas bez końca.
Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Twój ogród ma dla nas znaczenie
Napisz do nas Zadzwoń do nas